​Dink Cinayeti: Sanıkların tahliye talepleri reddedildi - Gündem
18 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մասիս / Ժամ : Արփող

Gündem :

28 Mart 2024  

​Dink Cinayeti: Sanıkların tahliye talepleri reddedildi -

​Dink Cinayeti: Sanıkların tahliye talepleri reddedildi ​Dink Cinayeti: Sanıkların tahliye talepleri reddedildi

Kamu görevlilerinin yargılandığı Hrant Dink cinayeti davasında 2021 yılında mahkeme hükmünü açıklamış ancak Yargıtay bazı sanıklar açısından hükümleri bozmuştu. Dink Ailesi avukatlarının kovuşturmanın genişletilmesi ve bazı sanıklara ceza verilmesi talepleri ise kabul edilmemişti. Yargıtay’ın bozma kararı neticesinde bazı sanıkların tekrar yargılanmasına devam edildi. Savcının esas hakkındaki mütalaası beklenecek. Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi.Bir sonraki duruşma 31 Mayıs'ta.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Ali Öz, Bekir Yokuş, Faruk Sarı, Gazi Günay, Hasan Durmuşoğlu, Mehmet Ayhan, Mehmet Ali Özkılıç, Muharrem Demirkale, Okan Şimşek, Onur Karakaya, Osman Gülbel, Şükrü Yıldız, Veysal Şahin, Volkan Şahin ve Yavuz Karakaya yargılanıyor. Sanıklar kasten öldürme, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, suç işleme amacıyla kurulan örgüte üye olmakla suçlanıyor.

10 Ocak'ta görülen bir önceki duruşmada sanıklar hakkında tahliye kararı verilmezken dava 27 Mart'a ertelenmişti.

Bugünkü duruşmaya Dink Ailesi avukatlarından Hülya Deveci, Sebuh Aslangil ve Emel Ataktürk de katıldı.

Sanıklar savunmalarını yaptı ve tahliye talepleri alındı. Avukatlara da söz verildi. Ayrıntılı ifadeler mütalaa sonrasına bırakıldı.

Sanıklardan dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat görevlisi Veysal Şahin şunları söyledi:

“Cinayet bilgisini Metin Yıldız’a aktardık. Bizi dinledikten sonra 'bunu aşırı sağ masasına iletin ben de talimat vereceğim' dedi. Ertesi gün Okan bunu anlattı. Toplantıda Ali Öz’e de iletildi. Sonrasında bana bu konuda hiçbir talimat verilmedi. İl jandarmanın şube müdürleri toplantısına biz katılamıyoruz. Cinayetten sonra Coşkun İğci’nin ifadesi ortaya çıkınca (Trabzon Jandarma Alay komutanı) Ali Öz bize bu bilgiyi saklamamız talimatını verdi. Cinayetten bir gün sonra gelmiş gibi evrak düzenlendi. Bu emre karşı çıkamazdık."

Okan Şimşek de “İstihbarat değerlendirme toplantısında cinayet istihbaratı söylendi ama komutanımız albay Ali Öz bunu sonra konuşuruz deyip mevzuyu kapattı. Biz de kendi işimize döndük. Istanbul’a gelişimiz ve Bakırköy’deki görüşmelerimiz başka bir olayla ilgilidir" dedi.

Mahkeme oy birliğiyle tutukluluk hali ve adli kontrolün devamına karar verdi. Önümüzdeki duruşma ifadelere devam edilecek. Talebi bulunan sanıklar salona getirilecek. Önümüzdeki duruşma 31 Mayıs 2024 Cuma günü gerçekleşecek.

Dink Ailesi avukatlarının talepleri

Önceki Duruşmaya Dink Ailesi avukatlarından Hülya Deveci ve Sebuh Aslangil de katılmıştı. Deveci, önceki süreçleri hatırlatarak “Taleplerimiz reddedildi. Bu cinayet öncesine dair soruşturma derinleştirilmeden aydınlatılamaz. Zamanında açılmayan davalar, zamanında dinlenmeyen sanıklar gerçeğin ortaya çıkmasını engelliyor” demişti.

Deveci daha önce reddedilen taleplerini tekrar dilekçe ile sunmuştu.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 62 sanık yönünden temyiz incelemesi yaptığı dosyaya ilişkin kararını 21 Haziran 2023'te açıklamıştı.

Eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek'e "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapisleri onayan Daire, diğer sanıklar hakkındaki "tasarlayarak kasten öldürme", "tasarlayarak kasten öldürmeye yardım", "silahlı terör örgütüne üye olma", "silahlı terör örgütüne yardım" suçlarından verilen mahkumiyetlerin bazılarını onarken bazı sanıklar hakkında verilen cezaları ise az bularak bozmuştu.

Daire bu kapsamda bozma hükmü kurduğu sanıklar eski subay Muharrem Demirkale, eski Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz, Osman Gülbel, Yavuz Karakaya, Bekir Yokuş, Hasan Durmuşoğlu, Faruk Sarı, Mehmet Ayhan, Onur Karakaya, Okan Şimşek, Gazi Günay, Veysal Şahin, Volkan Şahin, Şükrü Yıldız ve Mehmet Ali Özkılınç yönünden dosyayı yerel mahkemeye göndermişti.

Yerel mahkeme, aralarında eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun ve dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da bulunduğu 39 sanık hakkında düşme ve beraat ile ret kararı vermişti.


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+