​Zaharova: Rusya diplomatik konuşmasında Zangezur Koridoru terimini kullanmıyor - Gündem
24 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

29 Mart 2024  

​Zaharova: Rusya diplomatik konuşmasında Zangezur Koridoru terimini kullanmıyor -

​Zaharova: Rusya diplomatik konuşmasında Zangezur Koridoru terimini kullanmıyor ​Zaharova: Rusya diplomatik konuşmasında Zangezur Koridoru terimini kullanmıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, verdiği brifingde, Ermenistan ve Azerbaycan basınında yer alan yakın gelecekte Ermenistan-Azerbaycan sınırında yeni askeri gerilimlerin olası olduğu yönündeki haberlere atıfta bulunarak, "Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan'ı azami itidal göstermeye ve saldırgan söylemlerden kaçınmaya çağırıyor." ifade etti.

Zaharova, "Toprak anlaşmazlıkları ve talepler, enlavlar meselesi de dahil olmak üzere siyasi-diplomatik alanda çözüme kavuşturulmalı, Ermenistan-Azerbaycan'ın sınır belirleme ve çizme meseleleriyle ilgilenen ikili komisyon çerçevesinde çözülmelidir. Biz kendi açımızdan elimizdeki özel kartografik verilerle bu çalışmaya maksimum desteği sağlamaya hazırız." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın resmi temsilcisine göre, Rusya diplomatik konuşmasında sözde "Zangezur Koridoru" terimini kullanmıyor. Azerbaycan'ın batı bölgelerini Syunik İdari Bölgesi üzerinden Nakhicevan'a bağlayan güzergahdan bahsediyoruz.

Sözcü, ayrıca şunları kaydetti: "Uzlaşmaları çözmek için kendi kendini haklı çıkaran bir mekanizma var. Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan başbakan yardımcılarının başkanlık ettiği üçlü çalışma grubudur. Haziran 2023'te yapılan son oturumda taraflar, bölgede ekonomik öneme sahip yolların engellerinin kaldırılması yönünde karşılıklı yarar sağlayacak bir kararın alınmasına yakındı. Ortaklarımızı siyasi irade göstermeye ve üçlü müzakerelere geri dönmeye çağırıyoruz."Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+