​Ermenistan ve Azerbaycan parlamento başkanları yakın gelecekte tekrar bir araya gelecek - Gündem
15 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արամազդ / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

29 Mart 2024  

​Ermenistan ve Azerbaycan parlamento başkanları yakın gelecekte tekrar bir araya gelecek -

​Ermenistan ve Azerbaycan parlamento başkanları yakın gelecekte tekrar bir araya gelecek ​Ermenistan ve Azerbaycan parlamento başkanları yakın gelecekte tekrar bir araya gelecek

Ermenistan Ulusal Meclis Başkanı Alen Simonyan, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahiba Gafarova ile Cenevre'de düzenlenen toplantının ayrıntılarını sundu.

Ermenistan Kamu Televizyonu'na verdiği röportajda Alen Simonyan, bunun Ermenistan ve Azerbaycan parlamento başkanları arasındaki ilk toplantı olduğunu belirtti.

"Eşi benzeri görülmemiş bir olay yaşandı. Teklif, toplantının yapıldığı çerçevede Parlamentolararası Birlik tarafından yapıldı. Toplantının başından itibaren mevkidaşım parlamento diplomasisinin kapsamı dışındaki konuları tartışamayacağını ve tartışmak istemediğini söyledi. Her ne kadar ben de iktidar partisinin yönetim kurulu üyesi olsam da ve parlamenter diplomasi kapsamı dışında kalan bazı konuları tartışabiliyor olsam da bu benim için kabul edilebilir bir seçenekti. Onu bu tartışmaya mümkün olduğunca dahil etmeye çalıştım ve konuşmanın oldukça yapıcı olduğunu söylemeliyim." ifadelerini kullandı.

"Bu yapıcılık neydi? sorusuna cevaben Simonyan, şunları kaydetti: "Her iki tarafta da güvensizlik ortamının olduğu konusunda hemfikirdik. Bize güvenmiyorlar ve saldıracağımızı söylüyorlar. Sürekli konuştukları hikayelerin tanıtımını yapıyordu. Kendileri tarafından herhangi bir provokasyon veya herhangi bir şey hazırlanmadığına dair beni temin etmeye çalıştı. Ben de o zaman neden bu kadar çok silah alıyorlar diye karşılık verdim, o da beni silah alanların biziz diye suçladı. Kısacası ufak bir tartışma başladı, sonrasında parlamento düzeyine döndük."

Simonyan, toplantıda parlamento düzeyinde temasların başlatılması kararı aldıklarını vurguladı. "Bu konuyu grubumuzla ve ekibimizle tartışmam gerektiğini söyledim. Ayrıca dahili olarak görüşmeye istekli olduğunu ifade etti ve ön anlaşmaya göre Mayıs ayı ortasında yapılacak bir sonraki toplantı konusunda anlaştık." ifade etti.

Simonyan, toplantının yine Parlamentolararası Birlik platformunda gerçekleşeceğini, çünkü şu anda her iki taraf için de en kabul edilebilir platformun bu olduğunu aktardı.

Ermenistan Ulusal Meclis Başkanı Alen Simonyan, 22 Mart'ta Cenevre'de düzenlenen Parlamentolararası Birlik 148. Asamblesi çerçevesinde Azerbaycan Parlamento Başkanı Sahiba Gafarova ile bir araya gelmişti.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+