Ermeni milletvekili: Ermenistan`ın 1 mm toprağı bile karşı tarafa geçemez - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

04 Nisan 2024  

Ermeni milletvekili: Ermenistan`ın 1 mm toprağı bile karşı tarafa geçemez -

Ermeni milletvekili: Ermenistan`ın 1 mm toprağı bile karşı tarafa geçemez Ermeni milletvekili: Ermenistan`ın 1 mm toprağı bile karşı tarafa geçemez

Ermenistan Parlamentosu'nin "Sivil Sözleşme" Partisi milletvekili Armen Khachatryan, Azerbaycan'a ait topraklarının kendilerine verileceğini, Ermeni topraklarının ise Ermenistan'da kalacağını duyurdu. Tavuş İdari Bölgesine bitişik köylerin geri dönüşü durumunda sınır köylerinin iletişimine atıfta bulunduğunu belirtti. "Yol sorunu çözülecek, tüm sorunlar çözülecek. Yolun güvenli ve konforlu olması için nereye döşeneceği mühendislik çözümleri meselesidir."dedi.

Ayrıca sınır belirlemenin Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin haritası ile yapılacağını kaydetti. "Ermenistan'ın 1 milimetrelik toprağı dahi karşı tarafa geçemez. Böyle bir şey olamaz. Toprak değişimi ancak referandumla yapılabilir."

Ona göre dünya, Almatı deklarasyonuyla Ermenistan haritasını tanıdı. Ülkenin 1991 yılında tanınan devlet sınırının tek bir milimetre bile değişmeyeceğinin güvencesini verdi.

Milletvekiline göre Azerbaycan'ın müzakere sahasına getirilmesi büyük sorundu, bundan önce askeri operasyon tehlikesi vardı.

"Olumlu bir gelişme oldu; sınırların belirlenmesinn başlamasına karar verildi. Müzakereler başladı. Azerbaycan kuzey sınırlarından başlamayı önerdi. Biz başladık, kuzey sınırlarından geliyoruz, nerede bir sorun varsa onu çözüyoruz, Syunik'e kadar, Meğri'ye kadar geliyoruz." sözlerine ekledi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+