​Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan`ı üçlü diyalog mekanizmalarını yeniden tesis etmeye çağırdı - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

04 Nisan 2024  

​Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan`ı üçlü diyalog mekanizmalarını yeniden tesis etmeye çağırdı -

​Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan`ı üçlü diyalog mekanizmalarını yeniden tesis etmeye çağırdı ​Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan`ı üçlü diyalog mekanizmalarını yeniden tesis etmeye çağırdı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova verdiği brifingde, Rusya'nın Ermenistan ve Azerbaycan'a üçlü diyalog mekanizmalarını yeniden tesis etme çağrısında bulunduğunu belirtti.

TASS'ın bildirdiğine göre Zaharova şunları kaydetti:

"Rusya-Azerbaycan-Ermenistan üçlü mekanizmalarının ritmik çalışmasının yeniden sağlanmasının zamanının geldiğine inanıyoruz.

Ortaklarımızı siyasi irade göstermeye, Rusya'nın desteğiyle sınırların belirlenmesi, ulaşım ve lojistik yollarının açılması, bir barış anlaşmasının geliştirilmesi dahil olmak üzere en karmaşık sorunlara etkili çözüm arayışının başlatıldığı formatlarda etkinliğini kanıtlamış temasları sürdürmeye çağırıyoruz."

Sözcüye göre Bakü ile Yerevan arasındaki tüm toprak anlaşmazlıkları ve iddialar, Ermenistan-Azerbaycan sınırının belirlenmesine yönelik ikili komisyon çerçevesinde yalnızca siyasi ve diplomatik yollarla çözülmelidir.

"Mümkün olan her şekilde desteklemeye hazırız." dile getirdi.

Rusya'nın teklifinin müzakere masasında olduğunu hatırlatan Zaharova, "Bir taraftan taviz alıp diğer tarafı tehdit eden AB ve ABD'den farklı olarak, biz her zaman anlaşmazlıklara yönelik karmaşık ve uzlaşmacı bir çözümü savunduk." sözlerine ekledi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+