Ankara’nın tepkisini çeken dörtlü görüşme! ABD ve AB yetkilileri Paşinyan ile buluştu - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

06 Nisan 2024  

Ankara’nın tepkisini çeken dörtlü görüşme! ABD ve AB yetkilileri Paşinyan ile buluştu -

Ankara’nın tepkisini çeken dörtlü görüşme! ABD ve AB yetkilileri Paşinyan ile buluştu Ankara’nın tepkisini çeken dörtlü görüşme! ABD ve AB yetkilileri Paşinyan ile buluştu

NATO Dışişleri Bakanları buluşmasının gerçekleştiği Brüksel’de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken arasında üçlü bir toplantı gerçekleşti.

Bakan Blinken, Ermenistan’a 65 milyon doların üzerinde yardım sağlamayı planladıklarını belirtirken Von der Leyen ise 4 yıl içinde 270 milyon Euro tutarında hibe içeren yeni destek paketini duyurdu. Üçlü zirveye Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki geldi.

‘TARAFSIZ OLUN’

Görüşmede Azerbaycan’ın yer almamasını eleştiren Dışişleri Bakanlığı, “Bu inisiyatif, barışa hizmet etmekten ziyade Güney Kafkasya’nın bir jeopolitik çekişme alanına dönüşmesine zemin hazırlayacaktır” uyarısında bulundu. Açıklamada İkinci Karabağ Savaşı sonrasında bölgede kalıcı barış ve istikrar için oluşan ortamda başarıya çok yakınken, “bölge dışı aktörler ve üçüncü tarafların sürece adil ve tarafsız yaklaşmaları” çağrısı yapıldı. Türkiye’nin bu konuda üzerine düşeni yapmaya her zaman hazır olduğu vurgulanan açıklamada, bundan sonra da Azerbaycan ile Ermenistan arasında kalıcı barış için tarihi fırsatın değerlendirilmesini teşvik etmeyi sürdüreceği kaydedildi.


Bu haber msn kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (msn) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(msn). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+