Aliyev ile Blinken, Ermenistan, ABD ve AB üçlü görüşmesini konuştu - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

06 Nisan 2024  

Aliyev ile Blinken, Ermenistan, ABD ve AB üçlü görüşmesini konuştu -

Aliyev ile Blinken, Ermenistan, ABD ve AB üçlü görüşmesini konuştu Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 5 Nisan`da Ermenistan, ABD ve Avrupa Birliği (AB) arasında yapılması planlanan üçlü görüşmeyi müzakere etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Blinken dün Aliyev'i telefonla aradı.

Ermenistan, ABD ve AB arasında yapılacak üçlü görüşmenin Azerbaycan'a karşı olmadığını kaydeden Blinken, görüşmenin ana gündeminin Ermenistan'ın ekonomik kalkınmasına ilişkin konular olduğunu belirtti.

Aliyev, Ermenistan, ABD ve AB görüşmesine hazırlık sürecinde Ermenistan'a askeri destek verilmesi ve ortak askeri tatbikatların yapılması, Azerbaycan ile sınır bölgelerinde askeri altyapının oluşturulması, Ermenistan'ın ABD bütçesiyle silahlandırılması gibi konuların müzakere edildiği bilgisine sahip olduklarını söyledi.

İlham Aliyev, Fransa'nın Ermenistan'ı silahlandırma politikası da dahil olmak üzere Azerbaycan karşıtı bu gibi adımların bölgede silahlanma yarışını teşvik ettiğini ve provokasyonlara yol açacağını vurguladı.

Batıda Azerbaycan'ın Ermenistan'a saldırma niyetinde olduğu yönündeki suçlamaların tamamen asılsız olduğunu vurgulayan Aliyev, "Ermenistan, ABD ve AB görüşmesi, Güney Kafkasya'da barışa ve işbirliğine hizmet etmeyecek ve gerginliği artıracak." dedi.

Aliyev, insan haklarıyla ilgili konuların da gündeme geldiği görüşmede, "İnsan hakları bahanesiyle Azerbaycan'ın iç işlerine müdahale edilmeye çalışılması kesinlikle kabul edilemez. Batılı bazı ülkelerin bu konuda çifte standart esasına dayanan taraflı açıklamalarını kabul etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

Gazeteci Julian Assange'ın sırf gazeteciliği dolayısıyla uzun yıllardır fiziksel ve psikolojik işkencelere uğradığını söyleyen Aliyev, insan hakları konusunun sadece yerelde değil, küresel bağlamda bir bütün olarak ele alınması gerektiğine dikkati çekti.

Yarın Brüksel'de, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen üçlü toplantı gerçekleştirecek.Bu haber a.a. kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (a.a.) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(a.a.). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+