​ABD`li senatörlerden Biden`a Artsakh çağrısı - Gündem
24 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

07 Nisan 2024  

​ABD`li senatörlerden Biden`a Artsakh çağrısı -

​ABD`li senatörlerden Biden`a Artsakh çağrısı ​ABD`li senatörlerden Biden`a Artsakh çağrısı

Bir grup ABD'li senatör, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e yazdıkları mektupta, Başkan Joe Biden yönetimine, Azerbaycan'da tutulan Ermeni savaş esirlerinin serbest bırakılması ve Artsakh halkının anavatanlarına dönme hakkının sağlanması yönünde çağrıda bulundu. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) bu konuda bir yazılı açıklama yayarak, senatörler Ed Markey, Bill Cassidy, Tom Tillis ve Gary Peters'ın böyle bir çağrı yaptığını kaydetti.

Senatörler, Azerbaycan'ın Artsakh'ın (Dağlık Karabağ) eski başkanları ve diğer yetkililerin sürekli gözaltına alınması nedeniyle uluslararası toplumdan küçük cezalar aldığını vurguladı.

ANCA Müdürü Aram Hambaryan, "Biden-Harris yönetiminin Azerbaycan'ı Artsakh'taki soykırımdan, Ermeni topraklarının işgalinden ve Ermeni mahkumlar ile siyasi liderlerin devam eden tutukluluğundan sorumlu tutamaması, yalnızca istikrarlı ve adil bir barışı sağlama çabalarını baltalamakla kalmadı, aynı zamanda aynı zamanda Azerbaycan'ın yenilenen saldırganlık tehdidini de teşvik etti." ifade etti.

Ona göre, müzakereler yoluyla varılacak bir çözüm, Artsakh Ermenilerinin kendi anavatanlarında barış içinde ve güvenli yaşama yönündeki temel haklarına uygun olmalıdır.

Dışişleri Bakanlığı'na Artsakh'ta yaşananları etnik temizlik olarak tanımlama çağrısında bulunan mektupta, Biden yönetiminin Ermenilerin evlerine dönme haklarını uluslararası güvenceler altında kararlılıkla koruması ve güvence altına alması gerektiği vurgulanıyor.

Biden yönetimi, Artsakh halkının geri dönüş hakkını çeşitli basın açıklamalarıyla resmen doğrulamış olsa da, ancak Ermenilerin de evlerine dönmelerine izin verilmesi halinde zulümden uzak kalmalarını sağlamak için gerekli güvenli koşulların sağlanmasına yönelik somut hiçbir adım atılmadı.

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki barış müzakerelerinin ilerleyişi hakkında yorum yapan senatörler, Azerbaycan'ın Artsakh'ın siyasi liderliğini devirme girişimlerinin "etnik temizlik faillerinin iyi bilinen bir taktiği" olduğunu kaydetti.

Mektupta özellikle eski cumhurbaşkanılar Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan ve Arayik Harutyunyan, eski Devlet Bakanı Ruben Vardanyan, Dışişleri Bakanı Davit Babayan, Ulusal Meclisi Başkanı Davit Ishkhanyan ve diğerleri de dahil olmak üzere Artsakh'ın mevcut ve eski liderlerinin devam eden yasadışı tutukluluğu da vurgulanıyor.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+