​Paşinyan`dan Ermenistan-Azerbaycan normalleşmesi hakkında açıklama - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

07 Nisan 2024  

​Paşinyan`dan Ermenistan-Azerbaycan normalleşmesi hakkında açıklama -

​Paşinyan`dan Ermenistan-Azerbaycan normalleşmesi hakkında açıklama ​Paşinyan`dan Ermenistan-Azerbaycan normalleşmesi hakkında açıklama

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Brüksel'de yapacağı üçlü görüşme öncesinde basın toplantısında yaptığı konuşmasına, ortaklarına egemen, dayanıklı ve müreffeh bir Ermenistan'a olan ortak taahhütlerinden dolayı teşekkür ederek başladı.

Armenpress’in Brüksel muhabirinin aktardığına göre yapılacak üçlü görüşmenin önemine vurgu yapan Başbakan Paşinyan, görüşmeyi ABD ve AB ile genişleyen bir ortaklık olarak nitelendirdi.

Dağlık Karabağ'dan zorla yerinden edilen 100 binden fazla Ermeni'nin ihtiyaçlarına değinen Başbakan, konut ve ekonomik politikaları yoluyla onların onurlu yaşamlarının yeniden tesis edilmesini önemsedi.

Azerbaycan ile ilişkilerin normalleşme sürecinden de bahseden Paşinyan, Ermenistan'ın 1991 Almatı Bildirgesi uyarınca birbirinin egemenliği ve toprak bütünlüğünün karşılıklı tanınmasına dayanan sürece bağlılığını bir kez daha teyit etti.

Ermenistan'ın, egemenlik ve yargı yetkisi, eşitlik ve karşılıklılık ilkelerine tam saygı temelinde yazılan Almatı Bildirgesi’ne dayanarak sınırların belirlenmesi ve tüm bölgedeki yolların açılması konusunda da tamamen kararlı olduğunu vurguladı.

Tüm bunları başarmak için Ermenistan Hükümetinin "Barış Kavşağı" projesini sunduğunu belirten Paşinyan ortakların bu girişimin AB'nin Küresel Geçit stratejisiyle entegrasyonunu destekleyeceklerini umduğunu dile getirdi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+