​AB yetkilisi Borell: Güçlü ve istikrarlı bir Ermenistan, daha güçlü ve istikrarlı bir Güney Kafkasy - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

07 Nisan 2024  

​AB yetkilisi Borell: Güçlü ve istikrarlı bir Ermenistan, daha güçlü ve istikrarlı bir Güney Kafkasy -

​AB yetkilisi Borell: Güçlü ve istikrarlı bir Ermenistan, daha güçlü ve istikrarlı bir Güney Kafkasy ​AB yetkilisi Borell: Güçlü ve istikrarlı bir Ermenistan, daha güçlü ve istikrarlı bir Güney Kafkasya demektir

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Brüksel'de düzenlenecek Paşinyan-Von der Leyen-Blinken üçlü toplantısı öncesinde düzenlenen basın toplantısında, "Avrupa Birliği, Ermenistan için olumlu bir gündem geliştirmek ve ABD ile güçlerini birleştirerek Ermenistan'ın egemenliğine, demokrasisine ve dayanıklılığına olan güçlü bağlılığını göstermek istiyor." dile getirdi.

"Armenpress"in Brüksel muhabirine göre AB yetkilisi, iki ay önce Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan ile yeni bir AB-Ermenistan ortaklık gündemi üzerinde çalışmaya karar verdiklerini hatırlattı. Yeni gündemin, Ermenistan'ın dayanıklılığı, hareketliliği, ticaret çeşitliliği ve bağlantısı açısından kritik olan alanlarda ikili işbirliğini teşvik etmek için iddialı bir vizyon sağlayacağını vurguladı.

Josep Borrell bunların sadece destek sözleri olmadığına dair güvence verdi. "Ermenistan'ın demokrasi, yolsuzlukla mücadele ve hukukun üstünlüğünü tesis etme yönündeki çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Ülkenin dayanıklılığını daha da artırmak için reformlara devam etmek önemli olacaktır. AB, Kapsamlı ve Genişletilmiş Ortaklık Anlaşması'nın uygulanması yoluyla reform çabalarını desteklemeye devam edecek" ifadelerini kullandı.

Borrell, güçlü ve istikrarlı bir Ermenistan'ın daha güçlü ve istikrarlı bir Güney Kafkasya anlamına geldiğini, bunun tüm bölge ülkelerine fayda sağlayacağını vurguladı.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+