​Artsakh`ı konu alan Kara Bahçe filmi Avrupa film festivallerinde - Gündem
24 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Այգ

Gündem :

07 Nisan 2024  

​Artsakh`ı konu alan Kara Bahçe filmi Avrupa film festivallerinde -

​Artsakh`ı konu alan Kara Bahçe filmi Avrupa film festivallerinde ​Artsakh`ı konu alan Kara Bahçe filmi Avrupa film festivallerinde

Fransız-Ermeni film yönetmeni Alexis Pazumyan'ın uzun metrajlı belgesel filmi "Kara Bahçe", 19 Mart'ta filmin dünya prömiyerinin yapıldığı ünlü Danimarka CPH Dox film festivalinde gösterildi. Film yakın gelecekte Almanya ve İtalya'da da gösterilecek.

Orer.eu'ya göre 80 dakikalık film, Fransız Solent Prodüksiyon ve Belçikalı Naoko film şirketinin ortak projesiyle çekildi. Filmin ana karakterleri Artsakh'ta (Karabağ) yaşayan Taliş köyünden Samvel ve Avo, Erik ve Karen'dır. Alexis, hem Dağlık Karabağ sorununun özünü hem de Artsakh halkının düşüncelerini gösteren bunları dört yıl boyunca filme aldı.

Orer.eu gazetesine verdiği demeçte "Taliş'i ilk kez 2016 yılında Vice France fotoğrafçısı olarak ziyaret ettim. Bu, Nisan 2016'da Dört günlük savaş olarak bilinen Azerbaycan'ın işgalinden sonraydı. Daha sonra Aralık 2019'da geri dönüp, yaratıcı ekiple birlikte bir belgesel yapmaya karar verdim: Fabien Faure, Sylvain Chau ve Adriano Cerrone. Savaş tehdidine rağmen ailelerin neden oraya geri döndüğünü anlamak istedim.

Taliş sınıra en yakın köydü ve bazı bölgeler keskin nişancıların ateşi altındaydı. Başlangıçta yalnızca Taliş köyü askeri üssündeki askerlere odaklanmayı amaçlıyordum. Filmimin kahramanı Eril'le kışlada tanıştım. Kendisi tank sürücüsüydü ve bu gençle aramda bir bağ olduğunu hemen hissettim. Çekimlerin yanı sıra Taliş köyünde kaldık ve okulda öğretmenlerle bol bol vakit geçirdik. Daha sonra filmin diğer karakterleri olan iki çocukla tanıştık ve onlara hemen aşık oldum. O noktada onları takip etmeye karar verdik ve bu dört yıl sürdü." ifadelerini kullandı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+