​Ermenistan, kitle imha silahlarının yayılmasıyla mücadelede ABD ile işbirliği anlaşmasını uzatacak - Gündem
24 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

13 Nisan 2024  

​Ermenistan, kitle imha silahlarının yayılmasıyla mücadelede ABD ile işbirliği anlaşmasını uzatacak -

​Ermenistan, kitle imha silahlarının yayılmasıyla mücadelede ABD ile işbirliği anlaşmasını uzatacak ​Ermenistan, kitle imha silahlarının yayılmasıyla mücadelede ABD ile işbirliği anlaşmasını uzatacak

Ermenistan Cumhuriyeti, kitle imha silahlarının yayılmasına karşı mücadele alanında Amerika Birleşik Devletleri ile işbirliğine ilişkin anlaşmanın geçerlilik süresini uzatacaktır. İlgili proje hükümetin 12 Nisan oturumu gündemine alındı.

Bu anlaşma 24 Temmuz 2000 tarihinde Washington'da Ermenistan Cumhuriyeti Hükümeti ile Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti arasında imzalanmıştır.

"Anlaşmayla taraflar kitle imha silahlarının yayılmasına karşı işbirliği yapma konusunda anlaştılar.

Özellikle, ABD Hükümeti, Ermenistan Hükümetine, kitle imha silahlarının yayılmasını önlemek, personel eğitimi vb. yürütmek için ekipman, malzeme ve teknolojileri ücretsiz olarak, onun talepleri doğrultusunda sağlamayı taahhüt eder.

Anlaşmaya göre Ermenistan Hükümeti, planlanan faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla ABD Hükümetinin ilgili temsilcilerini Ermenistan topraklarına giriş ve çıkışını kolaylaştırmanın yanı sıra, planlanan faaliyetlerin taşınmasına ilişkin prosedür ve koşulları da sağlamayı taahhüt ediyor." denildi.

Anlaşmanın yedi yıl daha uzatılmasının kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesine yardımcı olacağı söyleniyor.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+