​Toivo Klaar, Ermenistan ve Türkiye özel temsilcilerin yakın zamanda bir araya gelmesini umuyor - Gündem
24 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

12 Nisan 2024  

​Toivo Klaar, Ermenistan ve Türkiye özel temsilcilerin yakın zamanda bir araya gelmesini umuyor -

​Toivo Klaar, Ermenistan ve Türkiye özel temsilcilerin yakın zamanda bir araya gelmesini umuyor ​Toivo Klaar, Ermenistan ve Türkiye özel temsilcilerin yakın zamanda bir araya gelmesini umuyor

Avrupa Birliği (AB), Ermenistan-Türkiye sürecini destekliyor ve umut ediyor ki iki ülkenin özel temsilcileri yakın gelecekte bir araya gelecekler. AB'nin Güney Kafkasya ve Gürcistan Krizi Özel Temsilcisi Toivo Klaar, konuyla ilgili açıklamada bu sözleri dile getirdi.

Klaar, Ermenistan Parlamentosu başkan vekili ve Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilme sürecindeki özel temsilcisi olan Ruben Rubinyan ile Türkiye'nin özel temsilcisi olan Serdar Kılıç ile iletişim kurduğunu, her iki tarafın da bu konuda ilerleme kaydetme konusundaki ilgisini duyduğunu belirtti. AB'nin bunu kesinlikle desteklediğini ifade eden Klaar bu sürecin yakın gelecekte gerçekten ileriye gitmesini ve Ermenistan, Türkiye ve bölge için sonuçlar vermesini umduğunu da ifade etti.

Hatırlanacağı üzere Ermenistan ve Türkiye'nin özel temsilcileri, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda dört resmi toplantı gerçekleştirdiler ve sonuncusu Temmuz 2022'de Viyana'da yapıldı. O toplantıda, taraflar, üçüncü ülke vatandaşları için Ermenistan-Türkiye kara sınırının en kısa sürede açmayı kabul ettiler. Ancak, bu sınır bu dönem boyunca sadece bir kez açıldı, o da Ermenistan hükümetinin geçen yıl Türkiye'deki yıkıcı depremin mağdurlarına insani yardım gönderdiği kamyonların geçmesi için. 2022'den bu yana Ermenistan-Türkiye ilişkilerinde başka herhangi bir görünür ilerleme kaydedilmedi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+