Ermenistan`da 3 Ağustos tarihi Yezidi soykırımı kurbanlarını anma günü olarak anılması öneriliyor - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

16 Nisan 2024  

Ermenistan`da 3 Ağustos tarihi Yezidi soykırımı kurbanlarını anma günü olarak anılması öneriliyor -

Ermenistan`da 3 Ağustos tarihi Yezidi soykırımı kurbanlarını anma günü olarak anılması öneriliyor Ermenistan`da 3 Ağustos tarihi Yezidi soykırımı kurbanlarını anma günü olarak anılması öneriliyor

Ermenistan Parlamentosu İnsan Hakları Koruma ve Kamu İşleri Daimi Komitesi, 2014 Sinjar Yezidi Soykırımı kurbanlarını için Ermenistan'da 3 Ağustos'u anma günü olarak öneren yasa tasarısını onayladı.

"Ermenistan Cumhuriyeti'nin Tatil ve Anma Günleri Hakkında" yasasına ek yapılmasını öngören yasa tasarısı, Yezidi milletvekili Rustam Bakoyan tarafından önerildi.

Bakoyan, yasanın değiştirilmesini Yezidi halkına karşı işlenen soykırımın anılmasının gerekliliğine ve bu insani felaketin toplumun geniş kitlelerine tanıtmaya vurgu yaptı.

Milletvekili, son zamanlarda Yezidi halkına karşı işlenen soykırımın tanınma sürecinin yeni bir ivme kazandığını belirtti. Dünya genelinde 10'dan fazla ülke ve çeşitli uluslararası yapılar ile BM Güvenlik Konseyi, Yezidi soykırımını tanıdı.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+