​Ermenistan Parlamentosu, Ezidi Soykırımı kurbanlarının anma günü olarak ilan edilmesi tasarısını ka - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

18 Nisan 2024  

​Ermenistan Parlamentosu, Ezidi Soykırımı kurbanlarının anma günü olarak ilan edilmesi tasarısını ka -

​Ermenistan Parlamentosu, Ezidi Soykırımı kurbanlarının anma günü olarak ilan edilmesi tasarısını ka ​Ermenistan Parlamentosu, Ezidi Soykırımı kurbanlarının anma günü olarak ilan edilmesi tasarısını kabul etti

Ermenistan Parlamentosu 3 Ağustos'un Sincar'daki Ezidi Soykırımı kurbanlarının anma günü olarak ilan edilmesi tasarısını kabul etti.

Armenpress’in aktardığına göre "Ermenistan Cumhuriyeti Bayram ve Anma Günleri" Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı 88 lehte oy alarak oybirliğiyle kabul edildi.

Tasarı, iktidardaki "Sivil Sözleşme" Partisi'ndem Ezidi milletvekili Rustam Bakoyan tarafından sunuldu.

Ermenistan Cumhuriyeti'nin Tatil ve Anma Günleri Hakkında" yasasına ek yapılmasını öngören yasa tasarısı, Yezidi milletvekili Rustam Bakoyan tarafından önerildi.

Bakoyan, yasanın değiştirilmesini Ezidi halkına karşı işlenen soykırımın anılmasının gerekliliğine ve bu insani felaketin toplumun geniş kitlelerine tanıtmanın önemine vurgu yaptı.

Milletvekili, son zamanlarda Ezidi halkına karşı işlenen soykırımın tanınma sürecinin yeni bir ivme kazandığını belirtti. Dünya genelinde 10'dan fazla ülke ve çeşitli uluslararası yapılar ile BM Güvenlik Konseyi, Yezidi soykırımını tanıdı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+