​Azerbaycan tarafının Ermenistan ile Azerbaycan arasında eşitlik işareti koyma çabaları ciddiyetsizd - Gündem
24 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Այգ

Gündem :

19 Nisan 2024  

​Azerbaycan tarafının Ermenistan ile Azerbaycan arasında eşitlik işareti koyma çabaları ciddiyetsizd -

​Azerbaycan tarafının Ermenistan ile Azerbaycan arasında eşitlik işareti koyma çabaları ciddiyetsizd ​Azerbaycan tarafının Ermenistan ile Azerbaycan arasında eşitlik işareti koyma çabaları ciddiyetsizdir

Ermenistan'ın uluslararası hukuk konularında temsilcisi Yegişe Kirakosyan, Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı'ndaki "Ermenistan'a Karşı Azerbaycan" davasının duruşmalarında, Azerbaycan'ın öne sürdüğü ikinci ön itiraza atıfta bulunarak, Azerbaycan'ın Ermenistan ile Azerbaycan'ı eşit görme girişimlerini "sinsice ve ciddiyetsiz" olarak nitelendirdi.

Uluslararası Adalet Divanı'ndaki duruşmada konuşan Kirakosyan, 16 Eylül 2021'de Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı dava açtığını hatırlattı ve bu davanın Azerbaycan'ın Ermenilere yönelik ırkçı ayrımcılık politikasından kaynaklandığını söyledi.

Kirakosyan, "Azerbaycan'ın okul kitaplarında Ermenileri nefret etmeye ve öldürmeye yönelik eğitimler verildiğini, devlet medyasının nefreti yaydığını, devlet yetkililerinin Ermenilerin tamamen yok edilmesini teşvik ettiğini" belirtti.

Azerbaycan'ın, Dağlık Karabağ'daki etnik Ermenilere yönelik şiddetin artmasıyla ilgili "kurtuluş savaşı" veya "vatan savaşı" adını verdiği şeyin, etnik Ermenilerin temel haklarının ayrımcı bir şekilde ihlal edilmesine yol açtığını ve bu savaşın Dağlık Karabağ'ın tamamen etnik temizliğine neden olduğunu vurguladı.

Kirakosyan, Azerbaycan'ın 44 günlük savaş sırasında etnik Ermenilere karşı şiddet ve korku eylemlerini sistematik olarak kullandığını belirtti ve bu eylemlerin, en azından 30.000 Ermeninin kendi topraklarından sürülmesiyle sonuçlandığını söyledi.

Ermenistan'ın, yaşananlara yanıt olarak, en azından henüz öldürülmemiş ve topraklarından sürülmemiş olan etnik Ermenileri korumak için uluslararası mahkemeye başvurduğunu belirtti.

Kirakosyan, "Azerbaycan'ın etnik Ermenilerin güvenli bir şekilde evlerine dönmesine izin vermediği" ve "Dağlık Karabağ'daki Ermeni kültürel mirasını yok ettiği" gerçeğine dikkat çekti ve tüm bu nedenlerle Ermenistan'ın mahkemeye başvurduğunu belirtti.

Kirakosyan, Azerbaycan'ın eşitlik iddiasını kabul etmenin zor olduğunu ve bunun bir çeşit çaresiz deneme olduğunu belirtti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+