​Bakü hapishanesinde tutulan Ruben Vardanyan açlık grevi başlattı - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

22 Nisan 2024  

​Bakü hapishanesinde tutulan Ruben Vardanyan açlık grevi başlattı -

​Bakü hapishanesinde tutulan Ruben Vardanyan açlık grevi başlattı ​Bakü hapishanesinde tutulan Ruben Vardanyan açlık grevi başlattı

Azerbaycan’da esir olarak tutulan eski Artsakh Devlet Bakanı, ünlü işadamı Ruben Vardanyan, hemen serbest bırakılmasını talep ederek bir açlık grevi başlattı. Ruben Vardanyan'ın ailesi bu konuda bilgi verdi.

Vardanyan ve avukatının uluslararası hukuk standartlarına uygun zamanında, adil ve şeffaf bir yargılanma sağlanması için yaptığı birçok talepten sonra bu açlık grevine 2024 yılında 5 Nisan'da başladı. Açlık grevine başladıktan sonra, ailesiyle yaptığı telefon görüşmelerinin durdurulduğu bilinmektedir, bu durum uluslararası hukuk normlarının açıkça ihlalidir. Ocak ayında beklenen duruşmanın neden belirsiz bir şekilde Mayıs'a kadar ertelendiği belirtilmelidir.

Eylül 2023'te, Azerbaycan tarafından yasa dışı olarak tutuklanan Ruben Vardanyan ve Artsakh Cumhuriyeti'nin eski ve mevcut 7 yetkilisi, siyasi nedenlerle uydurulmuş suçlamalarla karşı karşıya kaldılar. Hepsi siyasi mahkumlar.

Ruben Vardanyan'ın büyük oğlu Davit Vardanyan, "Babamın sağlık durumu ve durumuyla ilgili derin endişelerim var. Onu 200 günden fazla bir süredir görmedik. 5 Nisan'da açlık grevine başladığından beri hiçbir iletişim kuramadık," dedi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+