G7 Dışişleri Bakanları Ermenistan-Türkiye sınırını açmaya çağırdılar - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

22 Nisan 2024  

G7 Dışişleri Bakanları Ermenistan-Türkiye sınırını açmaya çağırdılar -

G7 Dışişleri Bakanları Ermenistan-Türkiye sınırını açmaya çağırdılar G7 Dışişleri Bakanları Ermenistan-Türkiye sınırını açmaya çağırdılar

G7 dışişleri bakanları, Güney Kafkasya ve Ermenistan-Azerbaycan ilişkileri de dahil olmak üzere diğer konulara atıfta bulunarak bir açıklama yayınladılar.

"Ermenistan ve Azerbaycan'ı, kuvvet kullanımı olmaksızın, egemenliğin saygı gösterilmesi, sınırların dokunulmazlığı ve toprak bütünlüğü prensiplerine dayanan onurlu ve kalıcı bir barış sağlamak için barış sürecine tam bağlı kalmaya çağırıyoruz. Taraflarca 7 Aralık 2023 tarihinde yayınlanan ortak açıklamayı hatırlatıyor ve gelecekteki etkileşimlerinde bu işbirliği ruhunu sürdürmelerini istiyoruz. Daha fazla tırmanma kabul edilemez olacaktır.

Ermenistan ve Azerbaycan'ın birbirlerinin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tanıdıklarını belirten 1991 Alma-Ata Deklarasyonu'na bağlı kalmanın önemini yeniden vurguluyoruz. Bölgesel işbirliğinin genişletilmesini ve tüm sınırların, Ermenistan-Türkiye sınırı dahil, açılmasını talep ediyoruz."
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+