​1915 Ermeni Soykırımı anma töreni için İstanbul Valiliği`ne başvuru - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

23 Nisan 2024  

​1915 Ermeni Soykırımı anma töreni için İstanbul Valiliği`ne başvuru -

​1915 Ermeni Soykırımı anma töreni için İstanbul Valiliği`ne başvuru ​1915 Ermeni Soykırımı anma töreni için İstanbul Valiliği`ne başvuru

Yüzlerce Ermeni aydın, siyasetçi ve yazarın ölüm yolculuğuna çıkarıldığını 24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı'nın 109. yıldönümü yaklaşırken anma toplantıları için de hazırlıklar sürüyor.

Önceki yıllarda Taksim, Tünel ve Şişhane'de Ermeni Soykırımı'nn yıldönümünde anma etkinlikleri gerçekleştiren "24 Nisan'ı Anma Platformu" bu yıl da bir anma töreni düzenlemek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Platform, 24 Nisan 2024 Çarşamba günü Kadıköy Süreyya Operası önünde saat 19.00'da bir anma toplantısı gerçekleştirmek için İstanbul Valiliği'ne başvuruda bulundu. Başvurulara önceki iki yılda valilikçe izin verilmemişti. Platform sözcüleri "Daha önceki yıllarda olduğu gibi 24 Nisan 1915 ve sonrasında kaybettiklerimizi anmak için matem atmosferinde bir anma yapmak istiyoruz" dediler.

İHD (İnsan Hakları Derneği) Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon da her yıl olduğu gibi Ermeni Soykırımı’nı anmak için 24 Nisan Çarşamba günü İHD”nin Taksim’deki merkezinde saat 13.00’te “Tanı, Af Dile, Tazmin et” başlıklı bir basın açıklaması yapacak.

23 Nisan Salı akşamı saat 20.00'de de Şişli'de Nostalji Kafe'de “Soykırım: Yüzleşme neden bir zorunluluktur?” başlıklı bir forum düzenlenecek. Forumu ‘Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe’ Platformu düzenliyor.

Forumun konuşmacıları Eren Keskin, Pakrat Estukyan, Tuna Emren, Dila Ak ve online bağlantı ile Taner Akçam.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK), 21 Nisan Cumartesi günü Berlin’de bir anma etkinliği düzenliyor. Etkinlik kapsamında, Rojava’daki devrimci Ermenileri konu alan "Lusine" filminin gösterimi olacak ve ardından filmin yapımcılarıyla söyleşi yapılacak.

Etkinlikte bir de panel olacak. "Devam Eden Ermeni Direnişi: Artsakh, Rojava ve Diaspora" başlıklı panele Yerazad Koalisyonu (ABD), Nubar Ozanyan Kültür Merkezi (Rojava), Nor Zartonk (Türkiye), Karena Avedissian (Ermenistan), Charjoum (Fransa), Ararat Kolektifi (Almanya) gibi kurumlardan konuşmacılar katılacak.

Berlin’deki Maxim Gorki Tiyatrosu’nda 24 Nisan’daki etkinlikte Silvina Der Meguerditchian’ın ‘Thresholds and Objects That Tell Stories’ [Eşikler ve Hikâye Anlatan Nesneler] adlı filmi, gösterilecek.

Krikor Beledian’ın ‘Thresholds’ [Eşikler] romanının ilk bölümü olan ‘The Stack’i [Yığın] ana motif olarak kullanan bu film, diğer pek çok şeyin yanı sıra 20. yüzyıl fotoğrafçılığını ve onun insanın kültürel ve aile mirasındaki rolünü yansıtmayı amaçlıyor. Batı Ermenistan’ın edebi mücevherlerinden biri kabul edilen metin, fotoğraflanan görüntülerin aile tarihinin, bu durumda soykırımdan sağ kurtulan bir aileye ait olup olmadığı üzerindeki etkisini sorguluyor.

Ermenice, Türkçe ve Almanca olan ve Almanca üstyazıyla gösterilecek filmin ardından Der Meguerditchian’la soru-cevap etkinliği de olacak.

1915’teki soykırımda hayatını kaybedenler Leipzig’deki Nikolaikirche’de [Aziz Nikola Kilisesi] düzenlenecek ayinle anılacak. Leipzigli Ermeniler inisiyatifinin organize ettiği anma, saat 17.00’de başlayacak.

ABDnin Kaliforniya eyaletine bağlı Pasadena kentindeki Ermeni koalisyonu da, 21 Nisan’da Ermeni Soykırımı’nın 109. yıldönümü münasebetiyle şehrin anıt kompleksi yakınında Ermeni Soykırımı kurbanlarını anma etkinliği düzenleyeceğini duyurdu. Etkinlik 21 Nisan’da.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+