​Paris`teki Zafer Takı’nın altında Erebuni-Yerevan şarkısı seslendirildi - Gündem
16 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Մանի / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

23 Nisan 2024  

​Paris`teki Zafer Takı’nın altında Erebuni-Yerevan şarkısı seslendirildi -

​Paris`teki Zafer Takı’nın altında Erebuni-Yerevan şarkısı seslendirildi ​Paris`teki Zafer Takı’nın altında Erebuni-Yerevan şarkısı seslendirildi

Paris'teki Zafer Takı'nın altında 21 Nisan tarihinde Ermeni Soykırımı'nın masum kurbanlarının anısına sönmeyen ateşi alevlendirme töreni gerçekleştirildi.

Ermenistan’ın Fransa Büyükelçiliği’nden aktarılan bilgilere göre 20 Nisan'da, Ermenistan'ın Fransa Büyükelçisi Hasmik Tolmajyan liderliğinde, Ermeni Apostolik Kilisesi'nin Fransa Başrahibi Peder Grigor Khachatryan, Fransız Ermeni Organizasyonlar Koordinasyon Konseyi (CCAF) ve Fransa için Savaşan Ermeni Savaşçılar ve Direniş Hareketi Üyeleri Birliği (ANACRA), Senato Başkanı'nı temsil eden "Orta Birlik" fraksiyonu başkanı Hervé Marcel, Avrupa Parlamentosu Üyesi François-Xavier Bellamy, Paris Belediye Başkanı Laurence Patrice, hafıza ve eski gaziler işleri milletvekili, Fransız milletvekilleri, yabancı büyükelçiler, Île-de-France bölge konseyi temsilcileri, belediye başkanları ve yüzlerce Fransız-Ermeni ve Fransız vatandaşı etkinliğe katıldı. Zafer Takı'na doğru saygı yürüyüşü gerçekleştirildi, ardından devlet kurumları, yetkililer ve sivil toplum kuruluşları adına çelenk koyma töreni yapıldı.

Daha sonra, Ermenistan Büyükelçisi tarafından, Ermeni Soykırımı'nın masum kurbanlarının anısına, Fransız Silahlı Kuvvetleri Bandosu ve Ermeni ve Fransız milli marşlarının seslendirilmesiyle sönmeyen ateşi alevlendirme töreni düzenlendi. Alevlendirme töreninin ardından katılımcılar, masum kurbanların anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular, ardından Ermenistan’ın başkenti Yerevan’ın marşı olan "Erebuni-Yerevan" şarkısı, Ermeni halkına dayanışma ifadesi olarak seslendirildi.

Şarkı, Ermeni sanatçı Varduhi Toroyan tarafından seslendirildi ve Fransız Silahlı Kuvvetleri Orkestrası eşlik etti.Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+