​Azerbaycan, Şuşi bölgesindeki Ermeni köyünü Karintak tamamen yok etti - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Այգ

Gündem :

23 Nisan 2024  

​Azerbaycan, Şuşi bölgesindeki Ermeni köyünü Karintak tamamen yok etti -

​Azerbaycan, Şuşi bölgesindeki Ermeni köyünü Karintak tamamen yok etti ​Azerbaycan, Şuşi bölgesindeki Ermeni köyünü Karintak tamamen yok etti

Google Earth uydu hizmeti, Askeran ve Şuşi bölgelerinin uzay görüntülerini 5 Nisan tarihinde güncelledi. Artsakh kültürel mirası izleme web sitesi ekibi, Azerbaycan'ın Şuşi bölgesindeki Karintak köyünü eski mahalleleri, kaynakları, sivil altyapısı ve doğal çevresiyle birlikte tamamen yok ettiğini kaydetti. Karintak köyü, Artsakh Cumhuriyeti'nin Şuşi bölgesinde yer alır ve doğrudan Şuşi şehrinin güneyindeki dikey kayalıkların altında, Karkar nehri'nin sol kıyısında bulunur. Vandallık sonucunda köyün 13. yüzyıl haç taşı, 19. yüzyıl değirmeni ve köyün merkezine dikilen II. Dünya Savaşı anıtı da dahil olmak üzere tarihi mirası yok edildi.

Ayrıca, Şuşi'yi İslam İşbirliği Teşkilatı'nın gençlik başkenti ilan etmek, şehri Azerbaycanlaştırma girişiminin başka bir örneğidir.

Birinci Karabağ (Artsakh) savaşından önce, köyde 161 ev ve 701 sakin bulunmaktaydı, 2019 itibarıyla ise 161 ev ve 667 sakin bulunmaktaydı.

Köye verilen zarar, 1954 Lahey Savaşlarda Kültürel Varlıkların Korunması Sözleşmesi'nin 4. maddesi uyarınca ciddi bir ihlal olarak kabul edilir ve ek olarak, 1999'da kabul edilen İkinci Protokolün 15(a) maddesi, uluslararası mahkemelerde yargılanabilen bir savaş suçu olarak kabul edilir. Köyün tarihi evlerinin ve mirasının kasıtlı olarak yok edilmesi aynı zamanda Roma Tüzüğü'nün 8. maddesine aykırıdır ve insanlığa karşı işlenmiş ciddi bir suç olarak kabul edilir.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+