​Senatör Portantino: Ermenilere karşı işlenen ilk soykırım cezasız kaldığı için, insanlık dışı eyle - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Այգ

Gündem :

24 Nisan 2024  

​Senatör Portantino: Ermenilere karşı işlenen ilk soykırım cezasız kaldığı için, insanlık dışı eyle -

​Senatör Portantino: Ermenilere karşı işlenen ilk soykırım cezasız kaldığı için, insanlık dışı eyle ​Senatör Portantino: Ermenilere karşı işlenen ilk soykırım cezasız kaldığı için, insanlık dışı eylemler tekrarlanıyor

ABD Senatörü Anthony J. Portantino Senatoda düzenlenen Ermeni Soykırımı anma töreni sırasında konuşma yaparak "Ermenilere karşı işlenen soykırım bir yüzyıl önce cezasız kaldığı için, temelde aynı şiddet yanlısı kişiler bugün yasa dışı ve insanlık dışı eylemlerini tekrarlıyorlar," ifadelerini kullandı.

Yaptığı konuşmada Senatör, ayrıca şunları kaydetti:

“Kaliforniya'nın 20. yüzyılın ilk Soykırımını tanımaya devam etme konusundaki kararlılığımızı teyit etmek için meslektaşlarımla birlikte 109. Ermeni Soykırımı'nı Senato'da anmak için katıldığım için onur duyuyorum.

Soykırımın tanınması, Artsakh Ermenilerinin yaşanılmaz terör deneyimlemeleri – savaş, yasa dışı abluka ve etnik temizlik dahil – açısından daha da önemlidir. Ve binlerce yıldır ilk defa, Artsakh Ermenisiz kalmıştır.

Türkiye ve Azerbaycan, sınırda saldırılarla ve tekrarlayan ve düzenli soykırım retoriğiyle Ermenilere ve Ermenistan'a karşı saldırganlıklarını sürdürmektedir. ABD hükümetinin, zorla yerlerinden edilmiş Artsakh Ermenilerine yardımı genişletmesi ve barışçıl bir halka bu tür şiddeti gerçekleştirenleri daha fazla sorumlu tutması gerektiğinden şüphe yoktur.”

Senatörün sözlerine göre biz sadece tüm soykırımları ve insan hakları ihlallerini kınamakla kalmayıp, adaleti talep etme konusunda da ahlaki bir yükümlülüğe sahibiz – çünkü adalet olmadan barış olmayacaktır.Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+