​Ermenistan Ombudsmanı`ndan Ermeni Soykırımı mesajı: Cezasızlık kaçınılmaz olarak yeni suçları doğur - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

24 Nisan 2024  

​Ermenistan Ombudsmanı`ndan Ermeni Soykırımı mesajı: Cezasızlık kaçınılmaz olarak yeni suçları doğur -

​Ermenistan Ombudsmanı`ndan Ermeni Soykırımı mesajı: Cezasızlık kaçınılmaz olarak yeni suçları doğur ​Ermenistan Ombudsmanı`ndan Ermeni Soykırımı mesajı: Cezasızlık kaçınılmaz olarak yeni suçları doğurur

Ermenistan Ombudsmanı Anahit Manasyan, Ermeni Soykırımı'nın 109. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Manasyan'ın mesajı şöyle:

"Bugün Ermeni Soykırımı'nın 109'uncu yıldönümü ve uygar dünya, 20. yüzyılın ilk soykırımı olan Mets Yeğern (Büyük Felaket) kutsal şehitlerini anıyor.

Geçen yüzyılın başında Osmanlı Türkiye'sinde yaşayan Ermeniler organize edilmiş kitlesel imhaya maruz kaldı: vahşi cinayetler, zorla tehcir ve insanlık dışı işkence.

İnsan haklarının ve hukukun üstünlüğünün korunmasına yönelik sürekli gelişen uluslararası çerçevelere rağmen, zorla evlerinden edilen ve insanlık dışı işkenceye maruz kalan kişilerin hakları iade edilmedi. Bu tür eylemlerin cezasız kalması kaçınılmaz olarak yeni suçlara yol açmaktadır.

Hala 1948'de 9 Aralık'ta "Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin" uluslararası sözleşme kabul edildi, ancak bugün bile dünyanın farklı köşelerinde yeni soykırımlar ve insanlığa karşı işlenen suçların yaşanması tehlikesi var. 2023 yılında Dağlık Karabağ'ın etnik Ermeni nüfusu çeşitli kötü muamele biçimlerinin kurbanı oldu ve zorla yerinden edildi.

Bugün Ermeni Soykırımı'nın kutsal şehitlerinin anısına başımızı eğiyoruz ve suçu kınama, gerçeği tanıma ve adaleti yeniden tesis etme konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz.

Çağdaş uygar dünyada benzer suçların önlenmesi için tüm çabaların birleştirilmesinin ve bu yönde doğru politikaların uygulanmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Bu tür suçlarla mücadele edecek etkin yapıların hayata geçirilmesi tüm uygar toplumların gündeminde olmalıdır."


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+