​Dışişleri`nden Ermeni Soykırım açıklaması: Gösterilen çabalara rağmen dünyada soykırım tehdidi hala - Gündem
18 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մասիս / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

24 Nisan 2024  

​Dışişleri`nden Ermeni Soykırım açıklaması: Gösterilen çabalara rağmen dünyada soykırım tehdidi hala -

​Dışişleri`nden Ermeni Soykırım açıklaması: Gösterilen çabalara rağmen dünyada soykırım tehdidi hala ​Dışişleri`nden Ermeni Soykırım açıklaması: Gösterilen çabalara rağmen dünyada soykırım tehdidi hala devam ediyor

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Ermeni Soykırımı'nın 109. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yayınladı. Gösterilen çabalara rağmen dünyada soykırım tehdidinin hala devam edildiği bildirildi.

Dışişlerinin açıklaması şöyle:

"24 Nisan'da, 20. yüzyılın başında Osmanlı İmparatorluğu'nda işlenen Ermeni Soykırımı'nın şehitlerini anıyor ve anısına saygıyla eğiliyoruz.

1915'ten bu yana Jön Türk hükümetinin işlediği insanlık suçları sonucunda aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu 1,5 milyona yakın Ermeni, yalnızca milliyetleri, Ermeni oldukları gerekçesiyle öldürüldü. Milyonlarca Ermeni mülklerinden, tarihi, kültürel ve manevi maddi değerlerinden mahrum bırakıldı.

Ermenilere karşı işlenen bu suç, daha sonra "Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin" uluslararası sözleşmenin tanımına da temel oluşturdu. Ne yazık ki tüm çabalara rağmen dünyada halen devam eden soykırım tehlikesi varlığını sürdürüyor.

Zaten 21. yüzyılda, yani 2020-2023'te, başka bir etnik temizlik politikasına ve sonuçlarına tanık olduk. Savaş, yabancı düşmanlığı, kimliğe dayalı suçlar, kuşatma ve halka yönelik sürekli korkutma eylemleri sonucunda 150 binden fazla Ermeni zorla yerinden edildi ve tarihi vatanlarını terk etmek zorunda kaldı.

Modern dünyadaki soykırım riskleri ve kayıtlı vakaları, ağır insan hakları ve uluslararası insancıl hukuk ihlallerinin diğer birçok örneğini dikkate alarak Ermenistan, çabaları koordine etmek, yeni soykırımları ve insanlığa karşı suçları önlemek ve mağdurların haklarını korumak amacıyla soykırım suçuyla mücadelede uluslararası platformlarda aktif katılımını sürdürüyor."
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+