​Biden: Ermeni Soykırımı`nda kaybedilmiş hayatları anıyօruz ve bunu asla unutmayacağımızı yeniden te - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

24 Nisan 2024  

​Biden: Ermeni Soykırımı`nda kaybedilmiş hayatları anıyօruz ve bunu asla unutmayacağımızı yeniden te -

​Biden: Ermeni Soykırımı`nda kaybedilmiş hayatları anıyօruz ve bunu asla unutmayacağımızı yeniden te ​Biden: Ermeni Soykırımı`nda kaybedilmiş hayatları anıyօruz ve bunu asla unutmayacağımızı yeniden teyit ediyoruz

ABD Devlet Başkanı Joe Biden Ermeni Soykırımı'nın 109. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

20. çağının başlarında gerçekleştirilen vahşetine değinen Biden, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Bugün biz, Mets Yegern'de; Ermeni Soykırmı'nda kaybedilmiş hayatları anmak ve bunu asla unutmayacağımız sözü yeniden teyit etmek için saygı duruşunda bulunuyoruz.

Zulum kampanyası 24 Nisan 1915 tarihinde Osmanlı yetkililerin Kostandnupolis'te (İstanbul) Ermeni aydınlarını ve cemaatinin yöneticilerini gözaltına almasıyla başlattı. Gelecek günler, aylar ve yıllar sırasında 1.5 milyon Ermeniler, sonsuza kadar ailelerini kırılmış bir duruma brakarak ve nesillerini değişerek yerinden edildiler, katledildi ya da ölüme götürüldü.

Bu trajedinin yasını tutarken Ermeni halkının dayanıklılığını onurlandırıyoruz. İnsanlık tarihinin en karanlık dönemlerinden birine dayanmaktan sonra hayatta kalanlar dünyamız için daha iyi bir gelecek kurmaya başladılar. Onlar cesaretlilikle ve fedakarlıkla hayatlarını yeniden inşa ettiler. Onlar kendi kültürünü korudular. Bizimki de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ulusların yapısını güçlendirdiler. Ve 109 yıl önce bugün başlayan kitlesel zulümlerin bir daha asla tekrarlanmamasını sağlamak için hikayelerini anlattılar.

Bu bizim kutsal taahhüdümüz olmaya devam ediyor. Bugün ve her gün Amerika Birleşik Devletleri, insan haklarını savunmaya ve höşgörüsüzlüğe karşı ses çıkarmaya devam etmecektir. Nefret ve dehşetin karşısına umut ve iyileşme ile çıkmaya devam edeceğiz. Ve herkesin onurlu, güvenli ve saygılı bir şekilde yaşayabileceği bir gelecek arayan herkesin yanında durmaya devam edeceğiz."


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+