​Şili Temsilciler Meclisi, 24 Nisan’ı Ermeni Soykırımı kurbanlarının anma günü olarak ilan etti - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Այգ

Gündem :

25 Nisan 2024  

​Şili Temsilciler Meclisi, 24 Nisan’ı Ermeni Soykırımı kurbanlarının anma günü olarak ilan etti -

​Şili Temsilciler Meclisi, 24 Nisan’ı Ermeni Soykırımı kurbanlarının anma günü olarak ilan etti ​Şili Temsilciler Meclisi, 24 Nisan’ı Ermeni Soykırımı kurbanlarının anma günü olarak ilan etti

Şili Temsilciler Meclisi, her yıl 24 Nisan'ı Ermeni Soykırımı kurbanlarının anma günü olarak ilan etme tasarısını kabul etti.

Karar tasarısı Mart ayında Ermeni Ulusal Konseyi'nin Güney Amerika temsilcileri Hakob Tabakyan ve Aram Muratyan ile Şili-Ermenistan parlamento dostluk grubunun başkanı milletvekili Christian Araya tarafından sunulmuştu.

Şili Temsilciler Meclisi Milletvekili Araya yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

"109 yıl önce bugün, Ermeni Hristiyan halkının yok edilmesi başladı. Etnik kökenleri ve dinleri nedeniyle sistemli olarak bir buçuk milyondan fazla insan öldürüldü. Dönemin liderleri bunu kasıtlı olarak görmezden geldi ve adaletsiz ilgisizlik örtüsü altına sakladılar, bu günümüze kadar devam eden bir durum."

Konuşmasında, Christian Araya ayrıca Dağlık Karabağ'da yaşanan olaylara da ddeğindi.

Hatırlanacağı üzere 5 Haziran 2007 tarihinde Şili Senatosu, Ermeni ulusuna dayanışma ifade eden, Ermeni Soykırımı'nı kınayan bir kararı kabul etti ve Şili hükümetini "1985'te Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilenin arkasında durmaya" çağırdı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+