​Dêrazor Ermeni Toplumu Meclisi Eş Başkanı: Osmanlı vahşeti devam ediyor - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

25 Nisan 2024  

​Dêrazor Ermeni Toplumu Meclisi Eş Başkanı: Osmanlı vahşeti devam ediyor -

​Dêrazor Ermeni Toplumu Meclisi Eş Başkanı: Osmanlı vahşeti devam ediyor ​Dêrazor Ermeni Toplumu Meclisi Eş Başkanı: Osmanlı vahşeti devam ediyor

Osmanlı Devleti’nin 109 yıl önce atalarını katlettiklerini belirten Ermeni Meclisi üyeleri, bu vahşetin hâlâ Kuzey ve Doğu Suriye halklarına yönelik devam ettiğini söyledi.

Dêrazor Ermeni Toplumu Meclisi Eş Başkanı Aram Gerabêt, 24 Nisan'ın Ermeniler için acı bir anı olduğunu belirterek, "Sadece ilk günde Ermeni halkına mensup 250 aydın, bilim ve din insanı Osmanlılar tarafından katledildi" dedi.

Bu katliamın ardından Ermeni halkının kendilerini ve mallarını savunduğunu ancak Osmanlı ve işbirlikçi devletlerin Ermenileri topraklarını terk etmeye zorladığını hatırlatan ve 24 Nisan katliamının Osmanlıların ilk katliamı olmadığını belirten Gerabêt, "Osmanlıların kurduğu Türk devleti, Türkiye'ye göç eden Suriye halklarına karşı katliamlar ve tutuklamalarla atalarının yaptıklarını uyguluyor. İHA’lar ve savaş uçaklarıyla Kuzey ve Doğu Suriye'nin altyapısını bombalıyor, Özerk Yönetim yetkililerini ve Suriye halklarını hedef alıyor. Bu yapılanların tamamı Osmanlı politikasının bir devamıdır” diye konuştu.

Dêrazor Ermeni Toplumu Meclisi üyesi Arabî Cersûs da Osmanlı'nın 109 yıl önce atalarını sistematik bir şekilde katlettiğini hatırlatarak uluslararası topluma da Ermenilerin haklarını savunma çağrısında bulundu.

Ermeni Toplumu Meclisi üyesi Maral Kêforiyan ise Osmanlı'nın Ermenileri sürgün ettiğini belirterek, açılan yaraların hala kabuk bağlamadığını vurguladı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+