Azerbaycan`daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Avrupa Parlamentosu, AB`ye enerji alanındaki işbir - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

26 Nisan 2024  

Azerbaycan`daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Avrupa Parlamentosu, AB`ye enerji alanındaki işbir -

Azerbaycan`daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Avrupa Parlamentosu, AB`ye enerji alanındaki işbir Azerbaycan`daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Avrupa Parlamentosu, AB`ye enerji alanındaki işbirliğini askıya alma çağrısı yaptı

Avrupa Parlamentosu, Azerbaycan'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Avrupa Komisyonu'nu Azerbaycan ile enerji alanında stratejik işbirliğini askıya alması konusunda çağrıda bulunan bir karar aldı. Bu karar, Azerbaycan'daki insan hakları durumunun iyileştirilmesi ve siyasi mahkumların serbest bırakılması şartına bağlı olarak bu ülke ile herhangi bir gelecekteki işbirliğini belirlemeyi amaçlıyor.

Ayrıca, kararda, Azerbaycan'daki insan hakları ihlallerinin devam etmesinin bu ülkede COP29 konferansına hazırlık yapılmasının uygun olmadığı belirtiliyor.

Avrupa Parlamentosu üyeleri ayrıca Azerbaycan'ın tüm siyasi mahkumları serbest bırakmasını talep ederken, Azerbaycan yetkililerine insan haklarını ve insan onurunu saygı gösterme yükümlülüklerini hatırlatarak, bağımsız sivil toplum örgütleri ve medya organlarını yasadışı ilan eden baskıcı yasaların iptal edilmesini istiyorlar.

Karar, Azerbaycan'daki insan hakları ihlallerinde bulunan görevlilere karşı AB'nin yaptırımlar uygulamasını talep ediyor.

Kararın kabul edilmesinden önce yapılan tartışmalarda konuşan çoğu Avrupa Parlamentosu üyesi, Azerbaycan'daki insan hakları durumundan endişe duyduklarını belirterek, Avrupa Komisyonu'nun Azerbaycan ile enerji alanında stratejik işbirliğini askıya almasını ve Aliyev rejimini stratejik bir ortak olarak görmeyi sonlandırmasını istediler. Parlamento üyeleri ayrıca, Azerbaycan'daki insan hakları ihlallerinin devam etmesinin bu ülkede COP29 konferansının düzenlenmesiyle uyumlu olmadığını vurguladılar.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+