​Ermenistan`da Azerbaycan`a köy iadesi kararı protesto edildi - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

29 Nisan 2024  

​Ermenistan`da Azerbaycan`a köy iadesi kararı protesto edildi -

​Ermenistan`da Azerbaycan`a köy iadesi kararı protesto edildi ​Ermenistan`da Azerbaycan`a köy iadesi kararı protesto edildi

Ermenistan’da hükümetin 4 köyü Azerbaycan’a iade etme kararına öfkelenen bir Ermeni grubun Kirants köyü yakınlarındaki protestosunda, 2’si polis 5 kişi yaralandı.

Ermenistan'da Azerbaycan'a köy iadesi kararı protesto edildi

Ermenistan’da hükümetin 4 köyü Azerbaycan’a iade etme kararına öfkelenen halk protestolarına devam ediyor.

Bir grup Ermeni, Azerbaycan’la sınırın belirlenmesi için devam eden çalışma alanına yakın Tavuş ilinin Kirants köyü yakınlarında sokaklara döküldü. Hükümeti protesto eden Ermeniler yolları kapattı.

Ermeni Soruşturma Komitesi’nden yapılan açıklamada, dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen protestolarda çıkan arbedede 2 polis memuru ve 3 sivilin yaralandığı kaydedildi. Olayda protestocuların çok sayıda araba lastiğini ateşe verdiği, bölgede patlama sesleri duyulduğu ve polise taş attığı bildirildi. Protestocuların kimliklerini tespit etmek için gerekli çalışmaların yapıldığı aktarıldı.

SINIR BELİRLEME ÇALIŞMALARI
Ermenistan ve Azerbaycan sınır belirleme komisyonlarının 19 Nisan’da gerçekleştirdiği toplantının ardından, Ermenistan’ın 1990’larda işgal ettiği 4 köyün (Baganis Ayrim, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Gızılhacılı) kontrolünün Azerbaycan’a verileceği açıklanmıştı.


Bu haber cumhuriyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (cumhuriyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(cumhuriyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+