​Paşinyan: Sürece bağlılığımızı biz ortaya koyduk, Azerbaycan’ın da bunu ifade etmesi önemlidir - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Այգ

Gündem :

03 Mayıs 2024  

​Paşinyan: Sürece bağlılığımızı biz ortaya koyduk, Azerbaycan’ın da bunu ifade etmesi önemlidir -

​Paşinyan: Sürece bağlılığımızı biz ortaya koyduk, Azerbaycan’ın da bunu ifade etmesi önemlidir ​Paşinyan: Sürece bağlılığımızı biz ortaya koyduk, Azerbaycan’ın da bunu ifade etmesi önemlidir

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Ermenistan Kamu televizyona verdiği özel ropörtajda Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakanın ifadelerine göre 6 Ekim 2022'de, Ermenistan ve Azerbaycan'ın, Almatı Bildirisi'ne dayanarak birbirlerinin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tanımayı kabul ettiği ve Almatı Bildirisi'nin sınırlandırma sürecinin temeli olması gerektiği konusunda anlaştığı bilinmektedir; bu nedenle, Ermenistan'ın bu sürece pratikte bağlılığını göstermesi çok önemlidir, tabii ki Azerbaycan'ın da bunu göstermesi önemlidir.

Paşinyan açıklamasında, ayrıca şunları kaydetti:

“Bu süreçten önce, Azerbaycan için Ermenistan'a karşı saldırgan politikayı meşrulaştırma argümanı olarak 4 köy gerçeği bir koz olarak kullanılıyordu. Bazıları dört köyü Azerbaycan'a teslim ettiğimizi söylüyor, ben de Azerbaycan'dan dört köy aldığımızı söylüyorum. Uluslararası alanda Ermenistan'a karşı saldırgan politikayı meşrulaştırma argümanı olarak kullanıldı, tırnak işaretleriyle veya tırnak işaretsiz olarak.”

Başbakan Paşinyan 2020'de 44 günlük savaştan sonra duyulan eleştirileri unutmadığını ve hükümetin savaşı önlemek için adımlar atması gerektiği yönündeki birçok eleştirinin duyulduğunu belirterek şunları da ekledi:

“Biz bu kararları alıyoruz. Ancak aynı zamanda şunu da söylemek istiyorum, Ermenistan'ın bağımsızlık ve egemenlik gelişimi için çok önemli bir köşe taşının yerleştirildiğine inancımı kaydetmek istiyorum ve bu önemli bir süreç, çok önemli bir olay olduğunu düşünüyorum. Yüksek sesle söylemek istemiyorum, ama bu, Ermenistan'ın bağımsızlık, egemenlik, güvenlik ve daha ileri gelişimi için bir köşe taşı ve devletimizin uzun vadeli varlığı için çok önemli bir adımdır.”


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+