​Ermenistan Başbakan, Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilerdeki vizyonunu sundu - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

07 Mayıs 2024  

​Ermenistan Başbakan, Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilerdeki vizyonunu sundu -

​Ermenistan Başbakan, Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilerdeki vizyonunu sundu ​Ermenistan Başbakan, Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilerdeki vizyonunu sundu

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, gazeteciler ile görüşme sırasında Ermenistan'ın bölgesel devletlerle ilişkilerine yönelik vizyonunu sundu.

7 Mayıs'ta düzenlenen basın toplantısında Başbakan, Ermenistan'ın Gürcistan ve İran ile komşuluk ilişkilerini derinleştirmesi ve geliştirmesi gerektiğini vurguladı. Ona göre Türkiye ve Azerbaycan ile ise düşmanlığı yönetilmeli, azaltılmalı ve ortadan tamamen kaldırılmalı. Başbakan paşinyan aynı zamanda bölgedeki ulaşım bağlantılarının açılması ve tamamen bölgeye entegre olması gerektiğini de ifade etti.

Paşinyan konuyla ilgili açıklamasında özellikle şunları kaydetti:

"Düşmanlığı yönetme, öncelikle bu düşmanlığın bölgemizde kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkmamasını sağlamak, ikincisi, uzun vadeli strateji açısından bu düşmanlığı azaltma aşamasına getirmek ve son olarak, ekonomik iletişimi açık ve bu iletişimin iş amaçları için kullanıldığı bir noktaya kaydırmaktır ve ekonomik fayda ile birleştiğinde, bu sorunun uzun vadeli perspektifte gerçekleştirilebilir bir siyasi hedef olarak kabul edilebileceğini ifade eder."

Bu bağlamda Başbakan, "Barış Kavşağı" projesine özel bir önem verdi, çünkü Başbakanın ifadesine göre, ekonomik iletişimler açık olduğunda ve bu iletişimler iş amaçları için kullanıldığında, ve ekonomik fayda ile birleştiğinde, bu sorunun uzun vadeli perspektifte gerçekleştirilebilir bir siyasi hedef olarak kabul edilebileceğini ifade eder.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+