Ermenistan`da protestolar: Vatan İçin Tavuş hareketi Başbakan Paşinyan`ın istifasını istiyor - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

11 Mayıs 2024  

Ermenistan`da protestolar: Vatan İçin Tavuş hareketi Başbakan Paşinyan`ın istifasını istiyor -

Ermenistan`da protestolar: Vatan İçin Tavuş hareketi Başbakan Paşinyan`ın istifasını istiyor Ermenistan`da protestolar: Vatan İçin Tavuş hareketi Başbakan Paşinyan`ın istifasını istiyor

Ermenistan'ın Azerbaycan ile yaptığı sınır anlaşması çerçevesinde Tavuş bölgesindeki dört köyü Azerbaycan'a iade etme kararının ardından Tavuş bölgesinde protestolar sürüyordu. Başkent Yerevan'a yürüyen grup Cumhuriyet Meydanı'nda miting yaptı. Göstericiler Paşinyan'ın istifasını istiyor.

10 Mayıs'ta Yerevan'da ve cumhuriyet genelinde sivil itaatsizlik eylemleri başladı. Tavuş Piskoposluğu lideri, Başepiskopos Bagrat Galstanyan'ın öncülüğünde Yerevan Devlet Üniversitesi'ne ulaşan yürüyüşte öğrenciler Ermenistan Milli şarkılarından "Sardarapat" şarkısıyla yürüyüşe katılanları selamladı.

Meclis'teki muhalif güçler, Başbakan'a güvensizlik sürecinin başlatılmasıyla ilgili gündeme hizmet etmeye hazır olduklarını ifade etti. Milletvekili toplam sayısının en az üçte biri, Başbakana güvenmemeye ilişkin Meclis karar taslağını, ancak karar taslağının aynı zamanda yeni Başbakan için bir aday önermesi durumunda sunabilir.

Hatırlanacağı üzere Tavuş'ta günlerce süren gösterilerin ardından 4 Mayıs'ta bir grup gösterici Kirants'tan Yerevan'a yürüme kararı aldı. Protestocular 9 Mayıs'ta başkente ulaşmayı planlıyordu."Vatan için Tavuş" sloganıyla hareket eden grup 9 Mayıs'ta Yerevan'daki Cumhuriyet Meydanı'na vardı ve mitingini gerçekleştirdi.Göstericiler, Tavuş'ta devam eden sınır belirleme çalışmalarının derhal durdurulmasını talep ediyor. Gösteriye üst düzey kilise liderlerinin yanı sıra, mevcut hükümete muhalif bazı siyasi gruplar da destek veriyor. Göstericiler Paşinyan'ın istifasını istiyor.

Bagrat Srpazan Başbakan Paşinyan'ın görevden azli için muhalif milletvekilleri ile görüşmelerde bulunuyor. Göstericiler ayrıca 10 Mayıs'tan itibaren sivil itaatsizlik eylemleri yapacaklarını duyurdular.

Başbakan Nikol Paşinyan ise “uyuşturucu baronlarının”, “suçluların” ve “yabancı özel servislerin” etkisi altında olduğunu iddia ettiği protestocuları “savaşı kışkırtmak”la suçluyor.

Protestocu Tavuş sakinleri, anlaşmanın kendileri için ciddi güvenlik sorunları yarattığını belirtiyor. Hükümet ise güvenlik risklerinin anlaşmayla azaltıldığını ifade ediyor.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+