Fransa, adil ve kalıcı barışın tesisi için Ermenistan ve Azerbaycan ile çalışmaya devam edecek - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

13 Mayıs 2024  

Fransa, adil ve kalıcı barışın tesisi için Ermenistan ve Azerbaycan ile çalışmaya devam edecek -

Fransa, adil ve kalıcı barışın tesisi için Ermenistan ve Azerbaycan ile çalışmaya devam edecek Fransa, adil ve kalıcı barışın tesisi için Ermenistan ve Azerbaycan ile çalışmaya devam edecek

Fransa, Ermenistan ve Azerbaycan'ı 19 Nisan 2024'te kabul edilen ilkelere dayalı olarak sınır belirlemeye devam etmeye ve yerinde gerçekleştirilen ilk sınır belirleme çalışmalarına devam etmeye çağırıyor.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Fransa'nın, Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanları arasında yeni bir müzakere turunun yapılmasını takdirle karşıladığı belirtildi.

Fransa, bu sürecin temeli ve 7 Ekim 2022'de Prag'da yapılan dörtlü toplantının devamı olarak, tarafların 1991 Almatı Bildirgesi'ne bağlılıklarını yeniden teyit etmeleri ve birbirlerinin toprak bütünlüğünü karşılıklı olarak tanımalarının öneminin altını çiziyor.

Fransa ayrıca, iki ülke arasında barış anlaşması imzalanması amacıyla görüşmelerin sürdürülmesi çağrısında bulunuyor ve Kazak yetkililerin bu müzakereleri kolaylaştırma girişimini takdirle karşılıyor.

Fransa'nın, Güney Kafkasya'da uluslararası hukuka uygun, adil ve istikrarlı bir barışın tesisi adına ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceği kaydedildi.

Hatırlanacağı üzere 10-11 Mayıs tarihlerinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov arasında Kazakistan'ın Almatı kentinde görüşmeler gerçekleşti.

Bakanlar, sınır belirleme konusunda kaydedilen ilerlemeyi ve bu yönde varılan anlaşmaları takdirle karşıladılar. Bakanlar ve heyetler, "Ermenistan ile Azerbaycan arasında barışın ve devletlerarası ilişkilerin kurulmasına ilişkin" ikili anlaşma taslağı üzerinde görüşmelere devam etti.

Taraflar, hâlâ görüş ayrılıklarının olduğu açık konular üzerinde müzakerelere devam etme konusunda anlaştılar.

Ziyaret sırasında bakanlar, Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtleu ile baş başa görüştü ve üçlü formatta bir araya geldi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+