Ruben Vardanyan`ın ailesinden adil yargılama talebi - Gündem
21 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

18 Mayıs 2024  

Ruben Vardanyan`ın ailesinden adil yargılama talebi -

Ruben Vardanyan`ın ailesinden adil yargılama talebi Ruben Vardanyan`ın ailesinden adil yargılama talebi

Azerbaycan yargısı , 27 Eylül 2023'ten bu yana Bakü'de tutuklu bulunan Karabağ hükümeti eski üyelerinden Ermeni işadamı Ruben Vardanyan'ın duruşma öncesi tutukluluk süresini bir kez daha uzattı.

Vardanyan Rusya'da önde gelen bir iş insanı iken Ermeni güçlerinin kontrol ettiği dönemde Karabağ'a yerleşmiş ve bir süre devlet bakanlığı yapmıştı. 2023'te Azerbaycan'ın Karabağ'a yönelik saldırısı ve 100 bin Ermeni'nin Ermenistan'a sığındığı süreçte Azerbaycan güçlerince diğer eski hükümet üyeleri ile birlikte gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Vadanyan'ın ailesi "Azerbaycanlı yetkililer, Ruben'i sekiz ay boyunca yargılamadan hapiste tutarak uluslararası hukuku ve insani ahlakı hiçe saydılar. Halen, sözde suçlamalarla ilgili bir duruşmanın bile ne zaman yapılacağını söylemeyi reddediyorlar. Tutukluluğunun herhangi bir yasal süreç olmaksızın beş ay daha uzatılmasına yönelik bu karar, onun temel insan haklarının bir başka ağır ihlalidir." açıklamasını yaptı.

Açıklamada "Azerbaycan üzerindeki uluslararası baskı, Avrupa Parlamentosu kararı, ABD kongresi yaptırım tasarısı ve Fransa Senatosu kararıyla artarak devam ederken, biz Vardanyan ailesi olarak uluslararası toplumun (hükümet, iş dünyası ve sivil toplum) temsilcilerini Ruben'in iadesini talep etmeye çağırıyoruz" dendi.
Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+