​İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

20 Mayıs 2024  

​İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti -

​İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti ​İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahyan'ı taşıyan helikopter kaza yaptı. Helikopterin tamamen yandığı ve enkazda yaşam belirtisi olmadığı açıklandı. İran devlet televizyonu, Reisi ve beraberindekilerin hayatını kaybettiğini duyurdu

İran devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan ve kaza yaptığı açıklanan helikopterin enkazına ulaşıldığını, olay yerinde yaşam belirtisi olmadığını duyurdu.

Reuters haber ajansı da İranlı bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, helikopterin tamamen yanmış olduğunu aktardı.

İran devlet televizyonu, daha sonra paylaştığı haberde, Cumhurbaşkanı Reisi ve Bakan Abdullahiyan'ın, düşen helikopterde yaşamını yitirdiğini doğruladı.

İran resmi haber ajansı İRNA, haberi "Doğu Azerbaycan'ın Verzigan bölgesinde inşa edilen Kız Kalesi Barajı'nın açılış töreninden Tebriz şehrine dönerken uçak kazası geçiren İran İslam Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı Ayetullah Seyyid İbrahim Reisi ve beraberindekiler şehitlik mertebesine ulaştı" sözleriyle duyurdu.

İran hükümet açıklamasında da "Hazreti Ali İbn Musa er-Rıza'nın (a.s) doğum yıldönümünde, İran milletinin ve İmam Rıza Hazretleri'nin hizmetlisi ve halkın Cumhurbaşkanı Ayetullah Reisi'nin uzun ruhu, sevgiliye kavuştu" dendi.

Açıklamada "Yüce Allah'ın yardımıyla ve şerefli insanların desteğiyle ülkenin cihad yönetiminde en ufak bir sorun yaşanmayacaktır" ifadelerine yer verildi.

Helikopterin enkazına 15 saatlik çalışma sonrasında ulaşılırken, Reisi ile Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney'in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim'in de kazada hayatını kaybedenlerin arasında yer aldığı belirtildi.

Reisi'nin helikopterinde bulunan Devrim Muhafızları Ordusu mensubu 2 üst düzey askeri yetkili ile 3 mürettebatın da kazada yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Dün öğle saatlerinden itibaren Resi ve İranlı hükümet yetkililerini heyeti taşıyan helikopterle irtibat kesilmişti.

Helikopterin yerini bulmak için saatler süren bir çalışma yürütülmüştü.

Reisi ve beraberindeki heyet Azerbaycan sınırında bir baraj açılışına katılmıştı.

İran Anayasası'nın 131'inci maddesi, cumhurbaşkanının ölümü halinde cumhurbaşkanının seçilememesi hallerinde, ülke liderinin (Ali Hamaney) atamasıyla, birinci cumhurbaşkanı yardımcısının cumhurbaşkanının yetki ve sorumluluklarını devralmasını öngörüyor.

Meclis başkanı, yargı erki başkanı ve birinci cumhurbaşkanı yardımcısından oluşan kurul, yani yasama, yürütme ve yargı başkanları, yeni bir cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içerisinde seçilmesi için süreci düzenlemekle yükümlü.

(Ajansbar, BBC, İRNA)
Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+