ABD Kongre Üyesi։ Azerbaycan’ın kınanacak adımlara atarken ABD sahip olduğu etki mekanizmalarını kul - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

24 Mayıs 2024  

ABD Kongre Üyesi։ Azerbaycan’ın kınanacak adımlara atarken ABD sahip olduğu etki mekanizmalarını kul -

ABD Kongre Üyesi։ Azerbaycan’ın kınanacak adımlara atarken ABD sahip olduğu etki mekanizmalarını kul ABD Kongre Üyesi։ Azerbaycan’ın kınanacak adımlara atarken ABD sahip olduğu etki mekanizmalarını kullanmadı

ABD Kongre Üyesi Jim Costa, ABD'nin, Azerbaycan'ın Ermenistan ile birçok anlaşmayı ihlal ettiği zaman sahip olduğu etkili araçları kullanmadığını belirtti.
Jim Costa bunu Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde yapılan bir oturumda ifade etti.

Kongre üyesi ayrıca Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da gerçekleştirdiği etnik temizliğe de değindi. Azerbaycan'ın, Dağlık Karabağ'ın yerli halkı olan Ermenilere karşı yaptıklarının, ahlaki sınırların ötesine geçtiğini belirtti.

Costa, ABD'nin Dağlık Karabağ'dan zorla göç ettirilenlere yardım için planlanan desteğini 15 milyon dolardan 65 milyon dolara çıkardığını ancak Ermenistan'ın ek 200 milyon dolarlık destek talep ettiğini ve bu nedenle Kongre Ermeni İlişkiler Komitesi'nin dışişleri bakanına bir mektup gönderdiğini vurguladı.

Kongre üyesinin sözlerine yanıt olarak ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ermenistan ve Azerbaycan arasında barış anlaşması yapılmasının en iyi sonuç olacağını ifade etti. Bu durumun Ermenistan, Azerbaycan ve bölge geneli için en iyi sonucu getireceğini belirtti.

Ancak Jim Costa, buna karşılık, kendi ve dışişleri bakanının bu konudaki pozisyonlarının farklı olduğunu belirtti. "Sayın Dışişleri Bakanı, bu konuda farklı görüşlere sahibiz, ben Azerbaycan'a güvenmiyorum," dedi Costa.

Antony Blinken ise şöyle yanıt verdi: "Söylendiği gibi: güven, ama kontrol et."

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+