​AB, Schengen vize ücretlerine zam yaptı! Ermenistan vatandaşları için geçerli olmayacaktır - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

28 Mayıs 2024  

​AB, Schengen vize ücretlerine zam yaptı! Ermenistan vatandaşları için geçerli olmayacaktır -

​AB, Schengen vize ücretlerine zam yaptı! Ermenistan vatandaşları için geçerli olmayacaktır ​AB, Schengen vize ücretlerine zam yaptı! Ermenistan vatandaşları için geçerli olmayacaktır

Avrupa'nın Schengen Bölgesi olarak adlandırılan 27 ülkesine seyahat etmek isteyen kişilere verilen bir vize olan Schengen vize ücreti zamlandı. Schengen vizesi başvurularında önemli bir değişiklik yaşandı. Avrupa Komisyonu, Schengen vizesi ücretlerine yüzde 12 oranında zam yaparak yeni ücret tarifesini duyurdu.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Schengen vize ücretinin değişikliğine ilişkin basında yer alan haberlere değindi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Ani Badalyan, Ermenistan vatandaşlarına yönelik Schengen vizesi ücretinin 17 Aralık 2012 tarihinde imzalanan "Ermenistan Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasında vize verilmesinin kolaylaştırılmasına ilişkin" anlaşmayla belirlendiğini kaydetti.

Ani Badalyan, Facebook hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Dolayısıyla AB'nin Schengen vizesi ücretinin boyutunda olası değişiklik Ermenistan vatandaşları için geçerli olmayacak."

Bakanlık, söz konusu anlaşmaya göre vize başvuru ücretinin 35 euro olduğunu, vize merkezleri aracılığıyla verilmesi durumunda bu hizmete ilişkin ücretin 30 euroyu geçmemesi gerektiğini hatırlattı.

Hatırlanacağı üzere Avrupa Birliği Komisyonu, Schengen vize ücretlerini düzenli olarak güncellemektedir. 2020 yılında 60 eurodan 80 euroya yükseltilen vize ücretleri, 2024 yılı itibarıyla tekrar zamlandı. Özellikle geri kabul işbirliği yapmayan ülkelerden gelen başvurular için ücretler daha yüksek olacak.

Schengen vizesi uzatma ücreti ise 30 euroda sabit kaldı. Bu değişiklikler, Avrupa’ya seyahat etmeyi planlayan kişilerin bütçelerini yeniden gözden geçirmelerine neden olabilir.

Güncellenen Schengen Vize Ücretleri
Yetişkinler İçin Schengen Vizesi: Ücret 90 euroya yükseldi.
6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin: Ücret 45 euro oldu.
Geri Kabul İşbirliği Yapmayan Ülkeler İçin: Vize ücretleri 135 eurodan 180 euroya çıkarıldı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+