​Hrant Dink Cinayeti Davası`nın yeni bir duruşması - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

29 Mayıs 2024  

​Hrant Dink Cinayeti Davası`nın yeni bir duruşması -

​Hrant Dink Cinayeti Davası`nın yeni bir duruşması ​Hrant Dink Cinayeti Davası`nın yeni bir duruşması

Hrant Dink Cinayeti Davası'nda yargılanan bazı kişileri hakkında Anayasayı ihlal suçundan açılan 12 sanıklı davanın 7. duruşması 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Cinayetin tetikçisi Ogün Samast da bu davanın sanıkları arasında.

Samast duruşmaya Trabzon’dan SEGBİS üzerinden katıldı.

Dink Ailesi avukatlarından Hülya Deveci ve Sebu Aslangil da duruşmada yer aldı.

Önceki duruşmada ilk savunmasını yapan Dink cinayeti faili Ogün Samast, iddianameye konu eylemleri daha önceki yargılandığı davada anlattığını, olayın üzerinden yaklaşık 19 sene geçmesi nedeniyle cinayete ilişkin sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal arasında geçen konuşmaları hatırlamadığını iddia etmişti.

Tanık Ali Fuat Akdağ hakkında zorla getirme emri düzenlenmesini kararlaştıran heyet, sanıklar Tuncel ve Hayal'in avukatlarının olay yerinde keşif yapma talebini ise reddetmişti.

İlk olarak tanık sıfatıyla Konya’dan Mehmet Aksoy dinlendi. Aksoy, daha önce 'FETÖ'den yargılandığı davada ceza alan isimlerden. Doğru ifadeler kullanacağı yönünde mahkeme tarafından yemin ettirilen sanık Aksoy’a bu dosya kapsamına telefonunda Bylock yüklü olduğu için dahil edildiği belirtilirken cinayet döneminde dosyayla ilgili diğer polis memurları soruldu. Mahkeme, Aksoy’a Ali Fuat Akdağ ile ilgili sorular soran sorarken Akdağ, Aksoy’un yanında oturuyor. Mahkemenin “Akdağ’ı tanıyor musun?” sorusuna, Aksoy, “Çok zaman oldu, tanımıyorum” dedi.

Dosyada sanık sıfatıyla yer alan Erhan Tuncer söz alarak Engin Dinç’in dinlenmesini talep etti. Tuncer, “Onun işlediği suç nedeniyle biz yargılanıyoruz” dedi.

Eksik tanıkların dinlenmesine karar veren mahkeme, Tuncel’in bu talebini reddetti. Davayı 12 Haziran’a erteledi. Mahkeme mütalaayı açıklamak için ara istedi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+