​Arasında Garo Paylan`ın da bulunduğu eski HDP 5 milletvekili için ikinci Kobani iddianamesi - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

29 Mayıs 2024  

​Arasında Garo Paylan`ın da bulunduğu eski HDP 5 milletvekili için ikinci Kobani iddianamesi -

​Arasında Garo Paylan`ın da bulunduğu eski HDP 5 milletvekili için ikinci Kobani iddianamesi ​Arasında Garo Paylan`ın da bulunduğu eski HDP 5 milletvekili için ikinci Kobani iddianamesi

Beş eski HDP milletvekili hakkında "Kobani olayları"nedeniyle binlerce yıl hapis talebiyle yeni bir iddianame hazırlandı.

Aralarında Garo Paylan'ın da bulunduğu eski HDP milletvekilleri, önceki hafta sonuçlanan ana davada yargılananların beraat ettiği can kayıplarından sorumlu tutuldu.

Ana davada aralarında Demirtaş ve Yüksekdağ’ın bulunduğu HDP’li yöneticiler can kayıplarından berat etmişti. Ancak yeni iddianamede beş isim ölümler nedeniyle tekrar suçlandı.

MLSA'nın haberine göre Hüda Kaya, Serpil Kemalbay, Fatma Kurtulan, Garo Paylan ve Pero Dündar hakkındaki soruşturma daha önce milletvekili dokunulmazlıkları olduğu gerekçesiyle durdurulmuş, bu beş isim ana davaya dahil edilmemişti. Milletvekilliklerinin sona ermesiyle Kaya, Kemalbay, Kurtulan, Paylan ve Pero Dündar hakkında hazırlanan iddianame Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu.

Ana davanın karar duruşmasından altı gün sonra, 22 Mayıs’ta mahkemeye gönderilen iddianamenin, hakkında yakalama kararı verilen 72 kişi yönünden süren davayla birleştirilmesi talep edildi.

Ana davanın iddianamesinde HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu siyasetçiler, 36 kişinin ölümünden sorumlu tutulmuş, ancak 16 Mayıs’ta çıkan kararda bu isimler tüm cinayet suçlamalarından “yeterli delil olmadığı” gerekçesiyle beraat etmişti.

Bu karara rağmen hazırlanan ek iddianamede beş isim, bu ölümler sebebiyle tekrar suçlandı.

İddianamede sıralanan mağdurlar arasında Diyanet, Et ve Balık Kurumu gibi kurumların yanı sıra CHP, MHP, AKP, HÜDA PAR gibi siyasi partiler ve İstanbul, Adana, Gaziantep ve İzmir büyükşehir belediyeleri de yer aldı.

İddianamede beş HDP'li için, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "37 kez adam öldürme" ve "31 kez öldürmeye teşebbüs" başta olmak üzere 29 ayrı suçlamadan 38’er kez müebbet ve 19 bin 680'er yıl hapis cezası istendi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+