​Ermeni şef Karen Torosyan`ın Brüksel`deki Bozar restoranı dünyanın en iyi 100 restoranı arasında - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

30 Mayıs 2024  

​Ermeni şef Karen Torosyan`ın Brüksel`deki Bozar restoranı dünyanın en iyi 100 restoranı arasında -

​Ermeni şef Karen Torosyan`ın Brüksel`deki Bozar restoranı dünyanın en iyi 100 restoranı arasında ​Ermeni şef Karen Torosyan`ın Brüksel`deki Bozar restoranı dünyanın en iyi 100 restoranı arasında

Brüksel'in merkezinde, ünlü Güzel Sanatlar Sarayı'nda yer alan "Bozar" restoranı, İngiliz sıralaması "51-100" olan "Dünyanın En İyi 50 Restoranı 2024" genişletilmiş listesinde 63. sırada yer alarak artık dünyanın en iyi restoranları arasında yer alıyor. Restoranın Ermeni şefi ve sahibi Karen Torosyan geçen yıl ikinci Michelin yıldızını almıştı.

1080 bağımsız uzman tarafından yapılan yıllık sıralama, dünyanın en iyi 100 restoranını içeriyor. Restoran değerlendirmeleri iki grupta yayınlanmaktadır. Önce 51-100 arası olanlar, ardından yaklaşık iki hafta sonra ilk 50 açıklanıyor.

"Bozar, mimarlık yıldızı Victor Orta tarafından tasarlanan son bina olan Art Deco Brüksel Güzel Sanatlar Merkezi'nin tacındaki mutfak incisidir." denildi.

"2018 yılında Michelin yıldızı alan Ermeni asıllı baş aşçı Karen Torosyan, kurulmasına katkıda bulunduğu işletmeyi satın alarak uzun süredir hayalini kurduğu bir hayali gerçekleştirdi... Menüde hâlâ Torosyan'ın kendi yarattığı Yeni Belçika mutfağı yemeklerinin aynıları yer alıyor." ifadelere yer verildi.

Geçen yıl restoran iki Michelin yıldızına daha layık görüldü ve gastronomi rehberi Gault et Millau'dan 17/20 notu aldı.

"Bozar", 2024 yılında bu genişletilmiş derecelendirmeye dahil edilen tek Belçika restoranıdır.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+