​AB Dış İlişkiler Komitesi tekrar Bakü`yü siyasi mahkumları serbest bırakma çağrısında bulundu - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

30 Mayıs 2024  

​AB Dış İlişkiler Komitesi tekrar Bakü`yü siyasi mahkumları serbest bırakma çağrısında bulundu -

​AB Dış İlişkiler Komitesi tekrar Bakü`yü siyasi mahkumları serbest bırakma çağrısında bulundu ​AB Dış İlişkiler Komitesi tekrar Bakü`yü siyasi mahkumları serbest bırakma çağrısında bulundu

AB Dış İlişkiler Komitesi, Azerbaycan'da ilan edilen afın ardından 154 mahkumun serbest bırakılmasına ilişkin, tekrar Bakü'yü siyasi mahkumları serbest bırakmaya çağırdı.

Turan.az'ın haberine göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 25 Mayıs'ta 154 tutukluya af ilan etti, ancak temel haklarını kullanmaktan dolayı mahkum edilenler serbest bırakılmadı," ifadesiyle açıklama yapıldı.

Açıklamada, Azerbaycan'daki sivil toplum durumunun, Kasım ayında Bakü'de düzenlenecek olan BM İklim Değişikliği Konferansı (COP 29) için odak noktası olduğu belirtiliyor ve bu durumun Azerbaycan'ın uluslararası hukuka bağlılığını doğrulama ve sivil toplum için çalışma koşulları oluşturma fırsatı olduğu ifade ediliyor. Bu durumun Azerbaycan'ın yükümlülüklerinden de kaynaklandığı vurgulanıyor.

Resmi Bakü, çağrıya olumsuz tepki göstererek açıklamayı "ön yargılı ve kabul edilemez" olarak nitelendirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, "Azerbaycan'ın COP29 başkanlığını siyasi nedenlerle koşullandırılması, iklim değişikliğiyle mücadelede işbirliği fikrinin özüne aykırıdır," dedi.

Daha önce, Bakü hapishanesinde tutulan Artsakh (Dağlık Karabağ) eski Devlet Bakanı Ruben Vardanyan'ın ailesi, tüm Ermeni mahkumların, Artsakh'ın askeri ve siyasi liderliğinin de dahil olduğu, serbest bırakılmadığı takdirde Bakü'deki COP 29'un iptal edilmesi için uluslararası topluma başvurdu.

Avrupa Birliği Komitesi'nin açıklamasında, son aylarda Azerbaycan'da bağımsız gazeteciler, insan hakları savunucuları ve siyasi aktivistlerin siyasi suçlamalarla gözaltına alınmasında endişe verici bir artış yaşandığı belirtiliyor. Bağımsız medya temsilcileri olan Abzas Media, Toplum TV, Kanal 11 ve Kanal 13 gibi kuruluşların ve diğer organizasyonların temsilcilerinin takip edildiği ifade ediliyor. Birçok kişinin gözaltı süresinin defalarca uzatıldığı da belirtiliyor.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+