​Lemkin Enstitüsü, Bakü`de tutulan Ermeni esirlerin serbest bırakılması için bir dilekçe başlattı - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

31 Mayıs 2024  

​Lemkin Enstitüsü, Bakü`de tutulan Ermeni esirlerin serbest bırakılması için bir dilekçe başlattı -

​Lemkin Enstitüsü, Bakü`de tutulan Ermeni esirlerin serbest bırakılması için bir dilekçe başlattı ​Lemkin Enstitüsü, Bakü`de tutulan Ermeni esirlerin serbest bırakılması için bir dilekçe başlattı

Soykırımı Önleme Lemkin Enstitüsü, Bakü'de tutulan Ermeni esirlerin serbest bırakılması için bir dilekçe başlattı. Enstitü'nün açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Azerbaycan Cumhurbaşkanı'na, şu anda Bakü'de tutulan tüm Ermenilerin serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Bu tutuklamalar, uluslararası hukukun ciddi bir ihlalidir."

Lemkin Enstitüsü, Azerbaycan'ı Ermeni mahkumların serbest bırakılması için dilekçeyi imzalamaya çağırıyor.

"Bu dilekçeyi imzalayarak, Bakü'de tutulan Artsah Ermenilerinin haklarının geri kazanılması için bir adım atabilirsiniz. Aynı zamanda bazıları yıllardır orada yasa dışı olarak tutulan tüm Ermeni savaş esirleri ve sivillerin de haklarının geri kazanılmasına yardımcı olabilirsiniz," deniliyor açıklamada.

Bu adımla, Soykırımı Önleme Lemkin Enstitüsü, soykırımı önleme prensiplerine olan bağlılığını bir kez daha gösteriyor ve Azerbaycan'daki suçların adil bir şekilde üstesinden gelme konusunda örnek olmaya çalışıyor. Lemkin Enstitüsü, Bakü'deki Ermeni savaş esirlerinin durumunun, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Ermeni halkına karşı gerçekleştirdiği kurgulanmış soykırımın bir devamı olduğunu açıkça göstermektedir. Son yıllarda Azerbaycan, Dağlık Karabağ Ermenilerine karşı fiziksel yok etmeden insani felaket yaratmaya, askeri şiddetten psikolojik baskıya kadar tüm soykırım eylemlerini uygulamıştır.

"Gardman-Şirvan-Nakhijevan" Birliği, Soykırımı Önleme Lemkin Enstitüsü'nün girişimini memnuniyetle karşılıyor ve uluslararası toplumu, Azerbaycan'ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak için baskı yaparak Ermeni savaş esirlerinin serbest bırakılması talebini desteklemeye çağırıyor.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+