​Belousov: Batı, Ermenistan ve Azerbaycan`ı çatışmaların çözümü için arabuluculuğa zorluyor - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

31 Mayıs 2024  

​Belousov: Batı, Ermenistan ve Azerbaycan`ı çatışmaların çözümü için arabuluculuğa zorluyor -

​Belousov: Batı, Ermenistan ve Azerbaycan`ı çatışmaların çözümü için arabuluculuğa zorluyor ​Belousov: Batı, Ermenistan ve Azerbaycan`ı çatışmaların çözümü için arabuluculuğa zorluyor

Rusya Savunma Bakanı Andrey Belousov, NATO ve Avrupa Birliği tarafından Rusya ile yüzleşmeye yönelik izlenen politikanın, Gürcistan'da ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerde gerilimi artırdığını söyledi.

Belousov, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Savunma Bakanları Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, "İttifakın bazı üyeleri, Hazar Denizi'nin kaynaklarına erişim sağlamak ve Orta Asya'ya doğrudan erişim elde etmek için Güney Kafkasya'daki pozisyonlarını güçlendirmeye çalışıyor. Gürcistan'da protestolar finanse ediliyor ve bu ülke aktif anti-Rusya önlemleri almaya zorlanıyor," dedi.

Ayrıca, Ermenistan ve Azerbaycan'a arabuluculuk hizmetlerinin agresif bir şekilde dayatıldığını belirtti. "Barış anlaşmasının yalnızca Batılı mekanlarda ve onların dikte ettikleri şartlarda imzalanması için önerilerde bulunuluyor," diye ekledi.

Rus savunma bakanına göre, Washington ve Brüksel'in, güvenliği artırma çabaları bahanesiyle Rusya'nın Ermeni ortaklarını kendi çıkar alanlarına dahil etme planları "özellikle endişe verici." Belousov, Kuzey Atlantik İttifakı ve AB tarafından izlenen Rusya ile yüzleşme politikasının, KGAÖ'nün kolektif güvenliğinin bir dizi bölgesinde gerilimi artırdığını sözlerine ekledi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+