Geghard Vakfı: Kendi halkını yok eden Azerbaycan, Ermenileri suçluyor - Gündem
21 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

05 Haziran 2024  

Geghard Vakfı: Kendi halkını yok eden Azerbaycan, Ermenileri suçluyor -

Geghard Vakfı: Kendi halkını yok eden Azerbaycan, Ermenileri suçluyor Geghard Vakfı: Kendi halkını yok eden Azerbaycan, Ermenileri suçluyor

"Geghard" Vakfı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in "Ermenistan Hocalı'da yapılan barbarlıkları tanıyıp özür dilemelidir" şeklindeki açıklamasına atıfta bulunarak bir açıklama yaptı.

"Geghard" Vakfı'nın açıklaması şöyle:

"Geçen gün Artsakh'ta işgal altındaki İvanyan'da (Khocalu) Azerbaycan lideri İlham Aliyev şunu açıkladı. "Ermenistan'ın kendisi de Hocalı'da yapılan barbarlıkları kabul etmeli ve bizden özür dilemelidir."

Artsakh hareketi sırasında Khocalu stratejik açıdan önemli bir konuma sahipti. 1988-1991 yılları arasında Khocalu'nun Azerbaycanlı nüfusu Ermenilerin hareketini, yük taşımacılığını engellemiş, Ermeni sakinlerini kaçırmış, Ermeni köylerini yağmalamış ve bombalamıştır. Bu süre zarfında Khocalu ve Şuşi'nin Ermeni yerleşimlerine (özellikle başkent Stepanakert'e) çeşitli silahlarla saldırıları durmadı, dolayısıyla Khocalu ve Şuşi'nin kurtarılması Artsakh'ın kurtuluş güçleri için büyük önem taşıyordu.

Şubat 1992'deki askeri operasyonlar sırasında Ermeni güçleri, Khocalu'da yaşayan Azerbaycanlıların yerleşim yerini terk etmeleri için insani bir koridor sağladı. Ancak Ağdam yakınındaki Shell yerleşim yeri yakınlarında Azerbaycan Milli Cephesi militanları Khocalu'dan çıkan Azerbaycanlıları vuruyor ve ardından cesetlere saygısızlık ediyor (bu bilgiyi Azerbaycan televizyon muhabiri Cengiz Mustafayev'in iki gün arayla yaptığı çekimden alıyoruz).

Bu olaylardan günler sonra Azerbaycan, olayı Ermenilerin sivil halka karşı yaptığı bir "soykırım" olarak sunuyor.

Yıllardır Azerbaycanlıların yaydığı bu uydurma tez, bugün devlet düzeyinde de dolaşmaktadır.

Bu zulmün Azerbaycanlılar tarafından organize edildiği sadece Khocalu'dan sağ kurtulan tanıklar tarafından değil, aynı zamanda Azerbaycan'ın eski lideri Ayaz Mutalibov'un "Nezavisimaya Gazeta" gazetesine verdiği röportajda da kanıtlanıyor. Ona göre Khocalu'nun barbarlığı bazı güçler tarafından onu itibarsızlaştırmak ve istifasını talep etmek için organize edilmişti.

Aslında iç siyasi komplolar sonucunda Azerbaycanlılar iktidara giderken kendi halklarını yok etmekten bile çekinmemişlerdir.

Aslında Sumgayit, Bakü, Gandzak, Artsakh ve kendi kontrolleri altındaki diğer bölgelerde, özellikle de Ermenilere yönelik katliamlar gerçekleştiren Azerbaycan ve özellikle soykırımcı İlham Aliyev rejimi ve ta kendisi Azerbaycan lideri özür dilemeli ve Artsakh Ermenilerinin kendi vatanlarında özgür ve bağımsız yaşama iradesini kabul etmelidir."


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+