​Ermenistan ve Gürcistan, 2029`da FIFA Gençler Şampiyonası`na ortak ev sahipliği yapmak için ortak b - Spor
14 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Վանատուր / Ժամ : Հոթապեալ

Spor :

09 Haziran 2024  

​Ermenistan ve Gürcistan, 2029`da FIFA Gençler Şampiyonası`na ortak ev sahipliği yapmak için ortak b -

​Ermenistan ve Gürcistan, 2029`da FIFA Gençler Şampiyonası`na ortak ev sahipliği yapmak için ortak b ​Ermenistan ve Gürcistan, 2029`da FIFA Gençler Şampiyonası`na ortak ev sahipliği yapmak için ortak bir teklif sunacaklar

Ermenistan Futbol Federasyonu Başkanı Armen Melikbekyan ve Gürcistan Futbol Federasyonu Başkanı Levan Kobiashvili, Yerevan'daki Vazgen Sargsyan Cumhuriyet Stadyumu'da düzenlenen bir basın toplantısında, FIFA Gençler Şampiyonası'nı ortak ev sahipliği yapmak için ortak bir teklif sunacaklarını açıkladılar.

Armen Melikbekjyan açıklamasında şunları dile getirdi:

"2029 Gençler Dünya Kupası'nı birlikte düzenlemek için FIFA'ya başvuruda bulunma kararı aldık. İlk anlaşma geçen yıl yapıldı, Tiflis'te birkaç toplantı gerçekleştirildi. Bu teklifi kazanabilirsek, bu harika bir zafer olacak çünkü bu, en büyük FIFA turnuvalarından biri ve böyle bir turnuva her iki ülkedeki futbol seviyesini yükseltecek."

Kobiashvili ise bu ifadelere yer verdi konuşmasında:

"Komşularımız olduğumuz kadar dostlar olduğumuz için bu ortak turnuvayı düzenlemek için bir teklif sunuyor olmaktan memnuniyet duyuyorum. Gürcü milli takımının EURO 2024'ün final aşamasına gitmesinin bu konuda önemli bir faktör olduğunu söylemeliyim. Bunun dışında, UEFA Yürütme Kurulu üyesi olarak, UEFA Yürütme Kurulu'nun Ermenistan ve Gürcistan'ın ortak tanıtımını kesinlikle ve kesinlikle destekleyeceğini garanti ederim."

Gürcistan sınırına yakın iki stadyum inşa edilmesi planlanıyor. Ön anlaşmaya göre, ilk stadyum Dilijan-Ijevan bölümünde inşa edilecek, diğer stadyum ise Lori idari bölgesinin merkezi Vanadzor şehrinde olacak. Cumhuriyet Stadyumu da kullanılacak. Armen Melikbekyan, milli stadyum fikrinin de gerçek olmasını umduğunu, bu konuda hükümetle işbirliği yapıldığını ifade etti.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+