​Ermenistan Türkiye ile sınır kapısında tüm altyapı çalışmaları tamamlamış, fakat Türk tarafında bir - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

12 Haziran 2024  

​Ermenistan Türkiye ile sınır kapısında tüm altyapı çalışmaları tamamlamış, fakat Türk tarafında bir -

​Ermenistan Türkiye ile sınır kapısında tüm altyapı çalışmaları tamamlamış, fakat Türk tarafında bir ​Ermenistan Türkiye ile sınır kapısında tüm altyapı çalışmaları tamamlamış, fakat Türk tarafında bir gelişme yok

Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan Ermenistan-Türkiye arasındaki Margara sınır kapısının zaten onarıldığını ve işletmeye hazır durumda olduğunu ifade etti. Ruben Rubinyan, bunu brifing sırasında gazetecilerden birinin Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşme sürecinde neden ilerleme olmadığına dair sorusuna cevaben dile getirdi.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Rubinyan şu ifadeleri kullandı:

"Temmuz 2022'de yapılan anlaşmadan bahsediyoruz. Bu anlaşma uyarınca Ermenistan ve Türkiye arasındaki kara sınırı üçüncü ülke vatandaşları ve diplomatik pasaport sahipleri için açılacak. Ermenistan tarafında, tüm altyapı çalışmalarını tamamladık ve sınır kapısı işletmeye hazır, ancak Türk tarafında bu anlaşmanın uygulanmasına yönelik herhangi bir adım görmedik. Ancak umut ediyoruz ki bu adımlar atılacaktır."

Rubinyan, Ermenistan ve Türkiye dışişleri bakanlarının son toplantısının bu yılın Şubat ayının sonunda Antalya'da gerçekleştiğini belirtti.

Onun sözlerine göre uzun zamandır resmi bir toplantı olmadı, ancak Türkiye ve Ermenistan temsilcileri arasında bir toplantının yapılacağı konusunda anlaşma var. Tarih ve benzeri ayrıntılar konusunda henüz netlik yok.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+