​O`Brien: ABD`nin Eylül 2023`te Dağlık Karabağ`da ne olduğuna dair hala net bir değerlendirmesi yok - Gündem
14 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Վանատուր / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

13 Haziran 2024  

​O`Brien: ABD`nin Eylül 2023`te Dağlık Karabağ`da ne olduğuna dair hala net bir değerlendirmesi yok -

​O`Brien: ABD`nin Eylül 2023`te Dağlık Karabağ`da ne olduğuna dair hala net bir değerlendirmesi yok ​O`Brien: ABD`nin Eylül 2023`te Dağlık Karabağ`da ne olduğuna dair hala net bir değerlendirmesi yok

Azatutyun gazetesine konuşan ABD Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, " Bağımsız soruşturma tamamlanana kadar Washington'un Karabağ'da yaşananların göç mü yoksa etnik temizlik mi olduğu konusunda net bir değerlendirmesi yok." ifadelerini kullandı.

ABD'li yetkili, "Eylül 2023'te (Dağlık Karabağ'da) ve sonrasında yaşananlara ilişkin bağımsız bir soruşturma yürüteceğimizi duyurduk. Şu anda bununla meşgulüz. Sorumlu uluslararası kuruluşların bu yerlere erişimi var ve bize gerekli bilgileri sağlayabilirler." dedi.

O'Brien, AGİT Minsk Grubu'nun feshedilmesine gerek olup olmadığı sorusuna Yerevan ve Bakü'yü yanıtlama çağrısında bulundu.

Taraflardan hiçbirinin garanti için ABD'ye başvurmadığına dair güvence veren O'Brien, "Her iki taraf da hangi rolü oynayıp oynayamayacağımıza karar vermeli. Bölgede süper güç olduğumuzu iddia etmiyoruz. Bölge halklarının uzun vadeli bir barış anlaşması yapılması yönündeki meşru arzusunu desteklemek için buradayız. Bu aşamada taraflar birbirleriyle doğrudan konuşma konusunda oldukça iyiler." sözlerine ekledi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+