​Ermenistan ve ABD hükümetleri stratejik ortaklık komisyonu kuracak - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

12 Haziran 2024  

​Ermenistan ve ABD hükümetleri stratejik ortaklık komisyonu kuracak -

​Ermenistan ve ABD hükümetleri stratejik ortaklık komisyonu kuracak ​Ermenistan ve ABD hükümetleri stratejik ortaklık komisyonu kuracak

Ermenistan Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri hükümetleri, Ermenistan-ABD stratejik diyaloğunun sonuç oturumunun ardından bu ortak bildiriyi yayımladı.

11 Haziran'da Yerevan'da gerçekleşen Ermenistan-ABD stratejik diyaloğunun sonuç oturumu çerçevesinde, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, ABD Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşarı James O'Brien başkanlığındaki bakanlıklar arası heyeti ağırladı. Toplantı sırasında, Ermenistan ve Amerika Birleşik Devletleri ikili ilişkileri güçlendirme konusundaki ilerlemeyi değerlendirdi ve gelecek yıl bağların derinleştirilmesine yönelik vizyonu belirledi. Bu vizyon, ikili diyaloğun statüsünü Stratejik Ortaklık Komisyonu seviyesine yükseltecek bir Mutabakat Zaptı ile sonuçlanacaktır.

Önümüzdeki aylarda ilişkilerimizi derinleştirmeye yönelik çabaların somut yönlerini belirlemeyi umduklarını da ifade ettiler. Taraflar, Ermenistan'ın mevcut reformlarını ve demokratik ilerlemesini destekleme konusundaki işbirliğini olumlu değerlendirdi ve Ermenistan'ın Euro-Atlantik yapılar ve Batı ile daha yakın işbirliği hedeflerini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri, 1991 yılında Almatı Deklarasyonu'na uygun olarak Ermenistan'ın egemenliğine, bağımsızlığına, demokrasisine ve toprak bütünlüğüne olan desteğini yeniden teyit etti.

Heyetler, 5 Nisan'da Brüksel'de gerçekleştirilen Ermenistan-AB-ABD üst düzey ortak toplantısında yapılan önemli tartışmaları göz önünde bulundurarak, karşılıklı refahı, ekonomik ve enerji dayanıklılığını daha yakın işbirliği yoluyla teşvik etmeye yönelik ortak çabaları görüştüler.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+