Ermenistan Başbakanı ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı`nı kabul etti - Gündem
21 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

12 Haziran 2024  

Ermenistan Başbakanı ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı`nı kabul etti -

Ermenistan Başbakanı ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı`nı kabul etti Ermenistan Başbakanı ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı`nı kabul etti

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ve ABD Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien'i kabul etti.

Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya göre Paşinyan, Ermenistan-ABD stratejik diyaloğunun son oturumunun Yerevan'da yapılmasının önemini vurguladı ve bu durumun çok yönlü iş birliğinin daha da geliştirilmesine ve güçlendirilmesine yeni bir ivme kazandıracağına inancını dile getirdi.

ABD'nin Ermenistan'da uygulanan demokratik reformlara sürekli destek vermesinin önemine vurgu yapan Nikol Paşinyan, 5 Mayıs'ta Brüksel'de yapılan yüksek düzeyli Ermenistan-AB-ABD toplantısında varılan anlaşmaların etkili bir şekilde uygulanmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Oturumun etkili bir şekilde gerçekleştiğini memnuniyetle vurgulayarak, ABD yönetiminin, çeşitli yönlerde reformları teşvik etmek amacıyla Ermenistan Hükümetini desteklemeye devam edeceğini ekledi.

Taraflar ayrıca, Almatı Bildirgesi'ne dayalı sınır belirleme süreci ve Ermenistan Hükümetinin "Barış Kavşağı" projesi ve ilkeleleri gibi konuları görüştüler.

Başbakan Paşinyan, Hükümetin Dağlık Karabağ'dan zorla yerinden edilen kişilere yönelik bir konut sağlama programını onayladığını belirtti ve uygulanmasında uluslararası ortaklardan destek ihtiyacını vurguladı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+