​Paris Belediye Başkanı ve 100 tanınmış Fransa’lı, Macron`u Ermenistan`a asker göndermeye çağırdı - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

16 Haziran 2024  

​Paris Belediye Başkanı ve 100 tanınmış Fransa’lı, Macron`u Ermenistan`a asker göndermeye çağırdı -

​Paris Belediye Başkanı ve 100 tanınmış Fransa’lı, Macron`u Ermenistan`a asker göndermeye çağırdı ​Paris Belediye Başkanı ve 100 tanınmış Fransa’lı, Macron`u Ermenistan`a asker göndermeye çağırdı

Fransız yayını Le Point, birçok tanınmış Fransız figürün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a açık mektubunu yayınladı. Bu mektupta, Macron'u Ermenistan'a Fransız askerlerini göndermeye çağırdılar.

Yazılan mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Özellikle bu devlete savunma amaçlı askeri yardım sağlama girişiminiz, belirli silahların tedarikine izin verme ve Ermeni askerlerini en iyi okullarımızda eğitme girişiminiz için size teşekkür ederiz.

Ancak maalesef, Aliyev rejimini genişlemeci ve suç projelerinden vazgeçirmeye yetecek kadar çaba sarf edilmediğinden endişe edilmelidir. Gaz ve petrol gelirleri ve Türk devletinin desteği sayesinde elde edilen gerçek askeri üstünlüğe sahip olan Azerbaycan, askeri bir tırmanış olasılığına her zamankinden daha fazla kapılmaktadır.”

Mektubun yazarları, Ermenistan için 1915 soykırımından yüz yıl sonra, tamamen yok olma riski ile tehlikeli bir durum oluştuğunu vurguluyorlar.

Ünlü Fransızlar mektubunu şu sözlerle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı, eğer durum size yeterince ciddi görünüyorsa, en kötü durum gerçekleşmeden önce her zaman umut vardır. Bu yüzden, bu cephede tehlikeyi önlemek için hala zaman olduğuna inanıyoruz ve Ermenistan ile birlikte daha güçlü bir seferberlik örneği göstererek bu tehlikeyi önlemeliyiz. Bu nedenle, bu satırlarda, bu kardeş ülkeye Fransız silahlı kuvvetlerini göndermeye çağırıyoruz. Barışçıl bir birlik, varlığının etkili olması Ermenistan'a saldırmayı düşünenleri caydıracaktır.”

Mektuba Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, filozof Élisabeth Badinter, eski Avrupa ve Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Île-de-France bölgesi başkanı Valérie Pécresse, Avrupa Parlamentosu üyeleri François-Xavier Bellamy, Nathalie Loiseau, Jean-Marc Germain, Montpellier Belediye Başkanı Michaël Delafosse ve diğer birçok tanınmış figür imza attı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+